Suudi Arabistan'ın Bağımsızlığının 87'nci Yıl Dönümü Resepsiyonu

Suudi Arabistan'ın Bağımsızlığının 87'nci Yıl Dönümü Resepsiyonu

Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Velid Bin Abdülkerim el Hireyci, Suudi Arabistan ve Türkiye arasındaki ilişkinin iyi durumda olduğunu belirterek, "Suudi Arabistan ve Türkiye arasında her zaman yakın bir iletişim var." dedi.

Suudi Arabistan'ın bağımsızlığının 87'nci yıl dönümü dolayısıyla JW Marriott Oteli'nde Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Velid Bin Abdülkerim el Hireyci'nin ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın yanı sıra eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile birçok ülkenin büyükelçisi ve misyon şefi katıldı. 

Türk ve Suudi milli marşlarının okunmasıyla başlayan resepsiyonda, Başbakan Yardımcısı Bozdağ ve Suudi Büyükelçi Hireyci pastayı birlikte kesti. 

Hireyci, resepsiyondaki konuşmasında, Suudi Arabistan'da her yıl kutlanan milli günün, kurucu Kral Abdülaziz'in ülkeyi tevhit bayrağı altında birleştirdiği gün olduğunu belirterek, kralın hayırlı evlatlarının devraldığı bayrağın Kral Selman bin Abdülaziz'in eliyle taşındığını ifade etti.

Suudi Arabistan'ın sahip olduğu stratejik konum, manevi ağırlık ve ekonomik prestijiyle dünya güvenliği ile istikrarına etki eden gelişmiş ülkeler arasında olduğunun altını çizen Hireyci, "Bugün yaşadıklarımız bu ülke yönetiminin bereketli ve gayretli çabalarının bir meyvesidir." diye konuştu. 

- Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri

Hireyci, resepsiyonda basın mensuplarına yaptığı açıklamada da Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin iyi durumda olduğunun altını çizerek, "Suudi Arabistan ve Türkiye arasında her zaman yakın bir iletişim var." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yıl  Suudi Arabistan'ı iki kere ziyaret ettiğini hatırlatan Hireyci, Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki karşılıklı ziyaretlerin sürdüğünü, bölgesel konularda iki ülke arasında görüş alışverişi yapıldığını kaydetti.

Hireyci, ekonomi alanında kurulan Suudi-Türk Koordinasyon Konseyinin iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri koordine ettiğini ve ilişkilerin gelişmesini sağlayacağını vurguladı.

Suudi Arabistan'a ait geleneksel kılıçlı halk dansı gösterisinin de yapıldığı resepsiyon, davetlilere yemek ikram edilmesinin ardından sona erdi.