Şinzo Abe'den Çin Medyasına Açıklamalar

Şinzo Abe'den Çin Medyasına Açıklamalar

Japonya Başbakanı Şinzo Abe 25-27 Ekim günlerinde Çin'e resmi ziyaret gerçekleştirecek. Abe, ziyareti öncesinde Çin basın kuruluşlarının gönderdiği soruları yanıtladı.

Aralık 2011'de dönemin Japonya başbakanı Yoşihiko Noda'nın Çin ziyaretinden 7 yıl sonra bir kez daha bir Japonya başbakanı Beijing'in yolunu tutuyor.

Abe'nin ziyareti sırasında Çin-Japonya Barış ve Dostluk Anlaşması'nın imzalanmasının 40. yıldönümü de kutlanacak.

Abe, Çin temasları sırasında Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Başbakan Li Keqiang'la bir araya gelerek, siyaset, güvenlik, ekonomi, kültür gibi alanlarda ikili işbirliğinin mevcut durumunu değerlendirecek.

Çin medya kuruluşlarının sorularını yazılı olarak yanıtlayan Şinzo Abe, Çin ve Japonya'nın bölge ülkelerinin beklentileri doğrultusunda üzerlerine düşen sorumlulukları üstlenerek karşılıklı yarara dayalı stratejik ortaklık ilişkileri temelinde aralarındaki işbirliğini geliştirmeleri gerektiğini ifade etti.

Beijing ile Tokyo arasında ikili ticaret hacmi 300 milyar ABD Dolarını buluyor. İki ülke arasında ekonomik bağlar oldukça sıkı.

Şinzo Abe, Japon şirketlerinin Çin'de büyük yatırımlar yaparak geniş iş imkanları yarattığına dikkat çekerek, kendilerinin de Çin'in gelişmesinden büyük fayda gördüklerini belirtti. Abe, Çin'in ekonomik gelişiminin Japonya'ya ve tüm dünyaya dev fırsatlar sunduğunun altını çizdi.

Üçüncü piyasalarda işbirliği kararı

Çin Başbakanı Li Keqiang Mayıs ayında Japonya'yı ziyaret etmiş ve finansal işbirliği konusunu ele almıştı. İki ülkenin üçüncü piyasalarda işbirliği imkanları da gözden geçirilmişti. Abe'nin Çin ziyareti sırasında Çin-Japonya Üçüncü Piyasalarda İşbirliği Forumu ilk kez düzenlenecek. Abe, iki ülkenin özel işletmelerinin ortaklığıyla, altyapı tesisleri alanında Asya'daki dev piyasanın geliştirilmesini beklediklerini kaydetti.

Küreselleşme karşıtı ticari korumacılığın günden güne artmasına değinen Abe, serbest ve adil ticaret sistemini korumanın son derece önemli olduğunu, ticareti kısıtlamanın kimseye fayda sağlamayacağını belirtti.

Abe, çok taraflı ticaret sisteminden en çok fayda sağlayan ülkeler olarak Çin ve Japonya'nın bu sistemi güçlendirmek için beraber hareket etmesi gerektiğini de söyledi.

Öte yandan Japonya hükümet sözcüsü Yoshihide Suga, Çin-Japonya Barış ve Dostluk Anlaşması'nın iki ülke ilişkilerinde büyük anlam taşıdığını belirterek, Abe'nin Çin ziyaretinin ikili ilişkilerin gelişmesini hızlandıracağını söyledi.

23 Ekim, Çin-Japonya Barış ve Dostluk Anlaşması'nın imzalanmasının 40. yıldönümü. Yoshihide Suga, dünkü basın toplantısında yaptığı konuşmada, 40 yıl boyunca Japonya ve Çin'in çevresinde ve ikili ilişkilerde büyük değişim yaşanmasına rağmen, söz konusu anlaşmanın her zaman destekleyici bir rol oynadığını ve ikili ilişkilerin geleceğine yön verdiğini ifade etti.