Şinzo Abe Ulusal Halk Meclisi Başkanı Li ile Görüştü

Şinzo Abe Ulusal Halk Meclisi Başkanı Li ile Görüştü

Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu, Beijing'de Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yle bir araya geldi.

Li Zhanshu, yaptığı konuşmada, bu yıl Çin-Japonya Barış ve Dostluk Anlaşması'nın imzalanmasının 40. yıldönümünün kutlandığını ve ikili ilişkilerin geçmişteki kazanımlar temelinde geleceğe uzanma noktasında bulunduğunu söyledi.

Çin-Japonya ilişkisinin normal seyrine dönmekte olduğunu dile getiren Li Zhanshu, iki tarafın tarihi misyonlarını üstlenerek sorumluluk duygusunu artırması ve Çin ve Japonya arasında imzalanan dört siyasi belge temelinde üst düzey siyasi mutabakatı yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

Li Zhanshu ayrıca, ÇUHM'nin iki ülkenin yasama organları arasında teması artırmaya ve ikili ilişkilerin gelişmesine siyasi, yasal ve politik destek sağlamaya hazır olduğuna işaret etti.

Şinzo Abe, Çin'le ilişkiye büyük önem verdiklerini kaydederek, Japonya-Çin Barış ve Dostluk Anlaşması'nın 40. yıldönümü vesilesiyle Çin'le üst düzey temasları sıkılaştırmak ve ikili ilişkinin yeni aşamaya girdiğini görmek istediklerini belirtti.