Singapur Başbakanı Çin'de

Singapur Başbakanı Çin'de

 

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Beijing'de Singapurlu mevkidaşı Lee Hsien Loong'la resmi bir görüşme yaptı.

Li Keqiang, görüşmede yaptığı konuşmada, Çin ve Singapur'un birbirine saygı ve eşitlik ilkeleri temelinde karşılıklı yarara dayalı iş birliğini derinleştirdiklerini ve bundan iki ülkenin halklarının da faydalandığını belirtti. Li, Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifini Singapur'un kalkınma stratejisiyle kenetlemeye hazır olduğunu ve daha fazla Singapurlu işletmenin Çin'e yatırım yapmalarını beklediklerini dile getirdi. Li, iki ülke arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasının düzeltilmesi için ortak çabanın gerektiğine de dikkat çekti.

ASEAN'ın Çin'in dış politikasındaki önemine vurgu yapan Li Keqiang, Çin-ASEAN ilişkilerinin koordinatörü ve gelecek yılın ASEAN dönem başkanı olacak Singapur'un iki tarafın ilişkilerinin geliştirilmesinde yapıcı rol oynamasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, Beijing ile ilişkileri geliştirdiklerine işaret ederek, Çin ile finans, yatırım, havacılık ve bilişim gibi alanlardaki iş birliğini güçlendireceklerini ve Çinli şirketlerin Singapur-Malezya demiryolu inşasına katılmalarını beklediklerini kaydetti. Lee, ASEAN-Çin ilişkilerinin ilerletilmesi için yapıcı rol oynamaya hazır olduklarını belirtti.