“Rusya ile Türkiye'nin temel prensiplerde görüş ayrılığı yok”

“Rusya ile Türkiye'nin temel prensiplerde görüş ayrılığı yok”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ile Türkiye arasında temel prensiplerde görüş ayrılıkları olmadığını söyledi.

"Akdeniz: Roma Diyaloğu" konferansında konuşan Lavrov, ülkelerin her konuda anlaşamayacağı ve devletlerin ilişkilerinde farklı pozisyonların olabileceğine vurgu yaparak, şunları ifade etti:

"Türkiye ile ilişkilerimiz iyi komşuluk ve birbirimizin çıkarlarını gözeten bir yapıya dayanıyor. Ayrıca enerji sektöründe milyonlarca dolarlık projelerin yanı sıra askeri-teknik konusunda iş birliğimiz var. Dış politika faaliyetlerimizi koordine etmek için büyük umut vaat eden planlarımız var.

Libya'ya gelince, Türkiye ile mevcut duruma farklı yaklaşımlarımız olduğu bir sır değil, ancak çatışmanın tüm taraflarıyla temaslarımızı sürdürüyoruz. Türkiye, Trablus'taki yönetimle ilişkiler üzerine oynuyor, ancak duruma daha geniş bir açıdan bakmak gerekiyor. Çatışma tarafları üzerindeki etkimizin Rusya, Türkiye ve diğer ülkeler olarak birlikte çalışırken daha iyi sonuçlar elde etmemize yardımcı olduğunu düşünüyorum."

Kaynak: Sputnik Türkiye