Peng Liyuan'dan UNESCO'ya Kutlama Mesajı

Peng Liyuan'dan UNESCO'ya Kutlama Mesajı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in eşi, UNESCO'nun Genç Kızlar ve Kadınların Eğitimini Geliştirme Özel Elçisi Peng Liyuan, dün Paris'te düzenlenen UNESCO 3.Genç Kızlar ve Kadınların Eğitimi Ödül Töreni'ne bir kutlama mesajı gönderdi.

Peng, bu yılki ödülün sahibi Mısır Misr El Kheir Vakfı'na ve Jamaika Vakfı Kadınlar Merkezi'ne saygılarını ve en iyi dileklerini iletti.

Peng, kızlar ve kadınların eğitiminin geliştirilmesi ile kadınların potansiyellerini ortaya çıkararak erkeklerle eşit fırsatlara sahip olmalarının sağlanmasının, Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi'ne ulaşmanın önemli içeriklerinden biri olduğuna dikkat çekti.

UNESCO'nun kızlar ve kadınların eğitimi için verdiği ödülün, daha fazla kişinin bu önemli mücadeleye katılmasını teşvik etmede özel ve önemli bir rol oynadığına işaret eden Peng, ödül sahiplerinin eğitim eşitliğini sağlamak, genç kızlar ve kadınların hayallerini gerçekleştirmesine yardım etmek için büyük çaba harcadıklarını dile getirdi.

Peng, UNESCO'nun Genç Kızlar ve Kadınların Eğitimini Geliştirmeye Yönelik Özel Elçisi olarak, UNESCO'nun toplumsal cinsiyet eşitliğini küresel öncelik olarak belirlemesini sağlamak için herkesin desteğini beklediğini de vurguladı.

Çin hükümeti tarafından desteklenen UNESCO Genç Kızlar ve Kadınlar Eğitimi Ödülü, BM'nin kız çocuklarının ve kadınların eğitimini geliştirmeyi amaçlayan ilk ödülü.