Li Keqiang: Kitlesel girişimcilik ve inovasyon gelişiyor

Li Keqiang: Kitlesel girişimcilik ve inovasyon gelişiyor

 

Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün Beijing'de düzenlenen "1+6" Yuvarlak Masa Toplantısı'nda uluslararası ekonomik kuruluşların yöneticileriyle bir araya geldi.

Toplantıya başkanlık eden Li Keqiang, ülke genelinde başlatılan girişimcilik ve yenilik inisiyatifiyle elde edilen sonuçları değerlendirdi.

Başbakan Li, Çin'in en büyük gücünün zengin insan kaynaklarında yattığını vurguladı. 1,3 milyarlık nüfusun 900 milyonluk kısmının iş gücüne katıldığı, 170 milyonunun ise yüksek eğitim aldığı veya uzman niteliği kazandığı bilgisini paylaşan Li Keqiang, bunun sonsuz bir girişimcilik ve inovasyon kaynağı anlamına geldiğini söyledi.

Li Keqiang, "Ülke genelinde kitlesel girişimcilik ve inovasyon inisiyatifini başlattık. Bu adım, piyasa canlılığı ve toplumsal yaratıcılığı ortaya çıkardı. 2014'ten bu yana, günlük olarak 14 bin yeni şiket kuruldu. Bu sayı yılın başından itibaren de 16 bine yükseldi. Yeni kurulan bu şirketlerin yüzde 70'i istihdama büyük güç katmıştır." diye konuştu.

Çin Başbakanı, yalnızca bireysel veya küçük işletmelerin bu inisiyatife katılmadığını, ayrıca büyük firmaların da inisiyatifi destekleyerek farklı ölçeklerdeki şirketler arasında ortak gelişme sağlanmasına katkı yaptığını ifade etti.