Li Keqiang, Kazak Mevkidaşı Sagintayev ile Görüştü

Li Keqiang, Kazak Mevkidaşı Sagintayev ile Görüştü

Çin Başbakanı Li Keqiang dün, Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Başbakanlar Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere gittiği Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de Kazak mevkidaşı Bakytzhan Sagintayev ile bir araya geldi.

Li Keqiang görüşmede, yakın dost ve komşu Çin ile Kazakistan'ın arasında karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç ilişkisi bulunduğunu ve iki ülkenin kapsamlı stratejik işbirliği ortağı olduğunu belirtti.

Çin ile Kazakistan'ın birbirlerinin istikrarını, kalkınmasını ve yeniden canlanmasını kendi gelişimleri için iyi bir fırsat olarak görmesi gerektiğini ifade eden Li, Kazakistan'la üst düzey temaslar kurmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Li Keqiang, Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Kazakistan'ın Nurlu Yol stratejisinin derin bir şekilde kenetlenerek, işbirliği projelerinin istikrarlı bir şekilde ilerletilmesine ve yeni işbirliği alanları oluşturulmasına katkı sunacağını kaydetti.

Li, iki tarafın çok taraflı ticaret sistemi ile açık dünya ekonomisini ortaklaşa korumasını ve daha fazla işbirliği sonucuyla iki ülke halklarına yarar sunmasını temenni ettiğine işaret etti.

Bakytzhan Sagintayev ise, Kazakistan ile Çin'in dost ülkeler olduğunun ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin günden güne arttığının altını çizdi.

Üretim kapasitesine ilişkin işbirliği projelerinin istikrarlı bir şekilde geliştirilmesini arzuladıklarını söyleyen Sagintayev, Çin'le stratejik ilişkileri derinleştirmek, Kazakistan'daki sınır kapılarının yeniden inşasını ilerletmek ve tarım ürünleri ihracatını daha da genişletmek için çalışacaklarını sözlerine ekledi.