Li-Conte Görüşmesinde Ticaret Vurgusu

Li-Conte Görüşmesinde Ticaret Vurgusu

Çin Başbakanı Li Keqiang dün, Brüksel'de İtalya Başbakanı Giuseppe Conte'yle görüştü.

Li Keqiang görüşmede, İtalya'da yeni hükümetin kurulmasının ardından ikili ilişkilerin iyi bir şekilde geliştiğini ve iki ülkenin başbakanlar arasında düzenli görüşme mekanizması kurduğunu anımsattı.

İtalya'yla siyasi karşılıklı güveni daha çok derinleştirerek, üst düzey temasları korumayı arzuladıklarını dile getiren Li, yeni dönemde Çin-İtalya kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini ilerletmek için çalışacaklarını ifade etti.

Çin'in hiçbir ülkeden ticaret fazlası elde etme amacında olmadığına işaret eden Li Keqiang, İtalya'yla ikili ticarette dengeli büyümeyi geliştirmeye, enerji, üst düzey imalat, yaratıcı tasarım alanlardaki işbirliğini genişletmeye ve KOBİ'ler arasındaki işbirliğini ilerletmeye hazır olduğunu kaydetti.

Li Keqiang, Çin'in, Kuşak ve Yol inisiyatifinin İtalya'nın kalkınma stratejisiyle kenetlenmesi ve üçüncü piyasayla işbirliğini genişleterek, somut faaliyetlerle işbirliğinde yeni sonuçlar kazanılması için çalışacağına vurgu yaptı.

Giuseppe Conte ise, İtalya'nın Çin'le ilişkilere büyük önem verdiğinin altını çizerek, Kuşak ve Yol inisiyatifini desteklediklerini dile getirdi.

Conte, Çin'le dört yıllık işbirliği planını hayata geçirmeye hazır olduklarını belirtti.

İtalya'nın Çin'le ekonomi, ticaret, yatırım, inovasyon, bilim ve teknoloji, enerji ile kültür gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmeyi arzuladığını belirten Conte, Çin'e ihracatı genişletmeyi umduklarına işaret etti.

Conte ayrıca, üçüncü piyasa işbirliğini güçlendirmek ve iki ülkenin kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini istikrarlı bir şekilde geliştirmek için çalışacaklarını sözlerine ekledi.