Kuzeybatı Üniversitesi, İpek Yolu'ndan Misafirleri Ağırladı

Kuzeybatı Üniversitesi, İpek Yolu'ndan Misafirleri Ağırladı

"İpek Yolu'nda Çin" etkinliği konukları Xi'an'da Kuzeybatı Üniversitesi'ni ziyaret etti.

Türkiye, Mısır, Pakistan ve Afganistan'dan gelen gazeteci ve temsilciler, Kuzeybatı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sun Guohua'nın başkanlığında düzenlenen görüşmede, üniversitenin tarihi ve bilimsel çalışmaları ile yabancı öğrencilerin eğitim olanakları gibi alanlarda bilgi alışverişinde bulundu.

Konukların sorularını yanıtlayan Kuzeybatı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sun Guohua, bu yıl 116. yaşını kutladıkları üniversitenin Kuşak ve Yol güzergahı üzerindeki ülkelerle ilk işbirliklerini başlattığını belirtti.

Kuzeybatı Üniversitesi'nin, 23 fakültede toplam 2 bin 740 öğretim görevlisi ve 21 bin öğrencisiyle Çin'in ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olduğunu dile getiren Sun, arkeolojik kazılar, petrol keşfi ve kültürlerarası diyalog başta olmak üzere birçok alanda bilime öncülük ettiğini kaydetti.

Görüşmeye katılan İpek Yolu Enstitüsü Başkanı Lu Shangbing ise, Türkiye'nin tarihi ve kültürüyle dünya medeniyetinin gelişiminde önemli rol oynayan büyük bir ülke olduğunu dile getirdi. Lu ayrıca, Türkiye'nin Orta Koridor projesi ve Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifinin birbirine bağlanmasıyla siyasi, ekonomik ve halklar arası iletişim gibi birçok alanda birlikte çalışılması gerektiğini kaydetti.

Görüşmenin ardından Kuzeybatı Üniversitesi Müzesi'ni gezen ziyaretçiler, öğretim görevlileri ile öğrencilerin İpek Yolu güzergahında ve Xi'an kentinde yapılan kazı çalışmalarından çıkarttıkları tarihi eserler hakkında bilgi aldı.

Türkiye heyeti, Uluslararası Kültürel Değişim Merkezi'nde Türk öğrencilerle bir araya gelerek, Çin'deki eğitim hayatı ve kültürel çeşitlilik konularında sohbet etti.

Mor Proje İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Songül Bayram burada edindiği izlenimlerinden bahsederken, iki ülke arasındaki ilişkilerin arttırılmasının temelinde eğitimin önemli olduğunu, böylece Türk öğrencilerin Çin'de eğitim almasından memnuniyet duyduğunu ifade etti. Bunun gibi güzel örneklerin arttırılması gerektiğine değinen Songül Bayram, Çinli ve Türk öğrencilerin karşılıklı değişim programlarıyla iki ülke üniversitelerinde eğitim almasından yana olduğunu kaydetti.

"İpek Yolu'nda Çin" etkinliği konukları Xi'an kentindeki temaslarının ardından Tongzhuan'a hareket edecek. Konuklar burada, şehirdeki antik fırın harabelerini gezecek ve seramik kültürünü yakından tanıyacak.