Korumacılığın Arttığı Bir Dönemde Asya-Avrupa İş Birliği Önemli

Korumacılığın Arttığı Bir Dönemde Asya-Avrupa İş Birliği Önemli

Çin Başbakanı Li Keqiang, 11-19 Ekim günlerinde Asya ve Avrupa'da 3 ülkeyi ziyarete edecek.

Li, Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de düzenlenecek Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Başbakanlar Toplantısına ve Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenecek Avrasya Liderler Toplantısı'na katılacak.

Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Feng Zhongping, Asya ve Avrupa kıtalarının doğu ve batı uçlarında yer alan iki önemli ekonomi olan Çin ve Avrupa Birliği'nin, günümüzde tek taraflılık ve korumacılığın ortaya çıktığı bir dönemde işbirliği ve mutabakatı derinleştirerek çok taraflılığı ve kurallara dayalı uluslararası düzeni ortaklaşa korumaları gerektiğini söyledi.

Bu yıl, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifinin 5. yıldönümü. Feng Zhongping, Başbakan Li'nin bu Avrupa gezisinin Kuşak ve Yol inşası kapsamındaki işbirliğini de geliştireceği kanaatinde.

Beş yıllık süre zarfında Avrupa'daki girişimcilerin Kuşak ve Yol inisiyatifine gösterdiği ilginin sürekli artmakta olduğuna dikkati çeken Feng, Avrupa'daki siyasi çevrelerin de tavırlarını değiştirerek başlangıçtaki şüpheci yaklaşımlarından uzaklaştıklarını belirtti.

Feng'e göre, Avrupa'daki liderler Çin'in gelişmesinin Avrupa'ya fırsatlar getirdiğinin farkına vardı. 19 Eylül'de AB tarafından yayınlanan "Avrupa ve Asya'yı Bağlamak-AB Stratejisiyle İlgili Düşünceler" başlıklı belge, bu alanda yeni bir strateji ortaya koydu. Bu belge, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Avrupa versiyonu olarak adlandırılıyor.

Feng Zhongping, AB'nin ABD'nin müttefiki olmasına rağmen, Trump yönetiminin ticaret savaşını kışkırtarak tek taraflılık yoluna girmesinden endişe duyduğunu dile getirdi. Feng, AB'nin siyasi gelenekleri uyarınca, küresel sorunların, çok taraflı kuruluşlar ve ilgili ülkeler tarafından diyalogla çözülmesi gerektiğini kaydediyor. Günümüzde ticari korumacılığın tekrar ortaya çıktığı bir durumda, Avrupa ve Asya'nın çok taraflılığın korunması ve serbest ticaret gibi konularda iletişim ve işbirliğini güçlendirmesi önem kazanıyor.

Feng, "1996 yılında başlayan Avrasya Liderler Toplantısı, Asya ve Avrupa arasındaki karşılıklı anlayışı artırarak iki kıtanın birbirinden örnek alması, ekonomik ve kültürel iletişimin geliştirilmesi için iyi bir platform haline geldi. Günümüzde Asya ve Avrupa arasındaki iletişimin daha da güçlendirilmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

Çin Başbakanı Li Keqiang, Avrasya Liderler Toplantısı'nda Çin'in Avrupa ve Asya arasındaki işbirliğini destekleyen çağrısını ortaya koyarak önemli uluslararası ve bölgesel sorunlar hakkında konuşma yapacak.