Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nden Yeni Füze Denemesi

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nden Yeni Füze Denemesi

Kore Cumhuriyeti ordusu, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti tarafından başkent Pyongyang'dan "belirlenemeyen" bir füze fırlatıldığını açıkladı.

Yonhap haber ajansına göre, Kore Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Pyongyang, Sunan yakınlarında sabah saat 06.57 civarında tanımlanamayan bir füze fırlattı. Füze Japonya'nın üstünden geçerek Kuzey Pasifik'e ulaştı." ifadelerine yer verildi.

Ordu, söz konusu füzenin 770 kilometre yüksekliğe ulaştığını, havada 3 bin 700 kilometre mesafe katettiğini duyurdu.

Açıklamada, Kore Cumhuriyeti ve ABD'nin söz konusu fırlatmayla ilgili bilgiyi analiz ettiği de aktarıldı.

- Kore Cumhuriyeti'nden tatbikat

Kore Cumhuriyeti Devlet Başkanlığınca Pyongyang'ın füze denemesinin hemen ardından Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı yapıldı ve ordu Doğu Denizi'nde balistik füze tatbikatı düzenledi.

Japon devlet televizyonu NHK ise Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin füzeyi Japonya'nın kuzeydoğusuna doğru fırlatmış olabileceğini bildirdi.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, 29 Ağustos'ta Hwasong-12 tipi orta menzilli bir balistik füze fırlatmış, Japonya'nın üstünden geçen füze Büyük Okyanus'a düşmüştü.

Pyongyang, 3 Eylül'de de 2006 yılından bu yana en güçlü ve 6'ncı nükleer denemesini yapmıştı. Bu denemenin ardından ABD tarafından hazırlanan ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti yönetimine yeni ekonomik yaptırımlar uygulanmasını içeren karar tasarısı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde kabul edilmişti.