“İstikrar ve kalkınma, insan haklarının güçlü güvencesi”

“İstikrar ve kalkınma, insan haklarının güçlü güvencesi”

Çinli antropoloji ve etnoloji uzmanı Liu Lili, Çin'de yaşayan bütün etnik grupların Çin kültürü ve tarihinin ortak yaratıcısı olduğuna dikkat çekerek, istikrar ve kalkınmanın insan haklarının güçlü bir güvencesi olduğunu belirtti.

Çin Antropoloji ve Etnoloji Araştırma Enstitüsü uzmanlarından Liu, İsviçre'nin Cenevre kentinde sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen Ülkelere Göre İnsan Haklarını Gözden Geçirme Konferansı'nda gazetecilere bir demeç verdi.

Liu, günümüzde Çin'de azınlık milliyetlerin toplu halde yaşadıkları bölgelerin ekonomik gelişiminin nispeten geride kaldığını, kalkınmalarına yardım etmenin de Çin hükümetinin en önemli görevlerinden biri olduğunu kaydetti.

Çin hükümetinin bunun için büyük çaba harcadığına işaret eden Liu, kalkınmanın istikrarlı bir ortama ihtiyaç duyduğunu ve bu nedenle terörle mücadele edilmesi, halkın can ve mal güvenliği ile toplumsal istikrarın korunması gerektiğini söyledi.

Liu, istikrar ve kalkınmanın, çeşitli etnik gruplara mensup bütün halkların haklarının güçlü güvencesi olduğunun altını çizdi.