İstanbul'daki FETÖ/PDY Operasyonu

İstanbul'daki FETÖ/PDY Operasyonu
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca FETÖ/PDY'ye bağlı faaliyet gösteren yurtların ana çatı vakfı olduğu değerlendirilen Yüksek Tahsil Vakfı'nın yöneticilerine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 10 kişiden 5'i "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan tutuklandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu'nca FETÖ/PDY'ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 10 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

İşlemlerinin ardından Anadolu Adalet Sarayı'na sevk edilen şüphelilerin soruşturmayı yürüten savcılıkça ifadeleri alındı. Savcılık şüphelilerden 2'sini ifadelerinin ardından serbest bırakırken, 8 şüpheliyi ise tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk etti. Şüphelilerden A.A, M.Ö, O.Ç, S.B. ve T.Ş. tutuklanırken, diğer şüpheliler yurt dışı yasağı konularak serbest bırakıldı.

Nöbetçi Anadolu Sulh Ceza Hakimliği'nin kararında,şüphelilerden A.A, M.Ö, O.Ç, S.B. ve T.Ş'nin üzerlerine atılı "silahlı terör örgütü üyesi olma" suçunu işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesini gösterir somut delillerin bulunduğu ve şüphelilerden M.Ö. ile S.B'nin ByLock kullanıcısı oldukları belirtildi.

ByLock kullanıcısı olmanın FETÖ/PDY'ye üye olma suçunun ispatı noktasında tek başına yeterli delil olduğunun kabulü olduğu belirtilen kararda, şüpheliler A.A, O.Ç. ve T.Ş'nin ise FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Bank Asya'nın ekonomik sıkıntıya girmesi üzerine bankaya olası bir TMSF müdahalesini engellemek amacıyla yapmış olduğu çağrıya uyarak bankada yeni katılım hesabı açmak suretiyle ve nakit akışı sağlayarak terör örgütü liderinin emir ve talimatları doğrultusunda hareket ettikleri vurgulandı. 

Hakimliğin kararında bu kapsamda 5 şüphelinin "silahlı terör örgütü üyesi olma" suçundan tutuklanmasına karar verildiği belirtildi.

Şüphelilerden A.K, H.K ve Ö.T'nin ise üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair kuvvetli şüphe oluşmuş ise de ByLock kullanıcı olmamaları, suç vasfının ve delil durumunun şüpheliler aleyhine değişme ihtimalinin bulunduğu gerekçesiyle tutuklama talebinin reddedildiği aktarılan kararda, şüphelilerin yurt dışına çıkışlarının yasaklanması şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanmasına hükmedildiği dile getirildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca FETÖ/PDY'ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, örgüte bağlı faaliyet gösteren yurtların ana çatı vakfı olduğu değerlendirilen Yüksek Tahsil Vakfı'nda 2010-2016 yılları arasında vakıf yöneticiliği yaptığı belirlenen 26 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Bu kapsamda İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince şüphelilerin yakalanmalarına yönelik düzenlenen operasyonda 10 kişi gözaltına alınmıştı.