İsmail Saymaz ve Deniz Zeyrek Çin aşısı oldu

İsmail Saymaz ve Deniz Zeyrek Çin aşısı oldu

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, Çin'de geliştirilen aşıyı yaptırdığını duyurdu. Zeyrek, henüz bir belirti olmadığını söyledi.

Öte yandan Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz da köşesinde yaptırdığı aşı deneyimini paylaşarak sürecin nasıl işleyeceğini açıkladı.

Deniz Zeyrek, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı ile ilgili "Biz canlı yayında aşı olacağımızı beyan edince, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca devreye girdi. Yayına katılan herkesi, isterlerse aşılayabileceklerini bildirdi. Ankara'da yaşadığım için Ankara Şehir Hastanesi'nden yetkililerle temas kurup, harekete geçtim. Hastaneye gidince önce kampüste bulunan yedi hastanenin koordinatör başhekimi Op. Dr. Aziz Ahmet Surel'i ziyaret ettim. İlk sorum 'Siz oldunuz mu?' oldu. 'Evet' yanıtını aldım." ifadelerini kullandı.

Zeyrek, neden Çin aşısını tercih ettiğini şöyle anlattı:

"Çocukluğumdan beri doğa bilimlerine ilgim var. Yüksek öğrenimimin önemli bir kısmı biyoloji alanındaydı. Bakmayın siz 'Bu gazeteciler de her şeyi biliyor. Virüs dahi konuşuyorlar' diyenleri kızdırmamak için sustuğuma, işin kimyasını da biyolojisini de akademik ortamda öğrendim, laboratuvar ortamında gördüm. Haliyle, insanı hasta eden, ölümcül olan bakterilerle, virüslerle mücadelenin en önemli bilimsel yollarından birinin de aşı olduğuna inanıyorum. Aşı yaptıracağımı söyler söylemez, ailem başta olmak üzere yakın çevrem hemen telefona sarıldı. 'Çin aşısına güvenilir mi hiç?' 'Faz 3 deneyleri bitmemiş', 'Alman aşısını bekle', 'Virüs altı ay sonra biter, risklerini bilmediğin bir aşıyı yaptırmakla kalırsın' gibi onlarca 'vazgeçirme' cümlesi dinledim. Ancak başta da söylediğim gibi, işin bilimsel boyutunu, avantajlarını ve risklerini bilen, konuyla ilgili çok sayıda yerli/yabancı makale okuyan biri olarak, gelen o çağrıları 'bilim için kendimi feda ediyorum' esprisiyle karşıladım ve aşı olmaktan vazgeçmedim. Çin aşısını, geleneksel yöntemle yapıldığı için özellikle tercih ettiğimi, gelişen teknolojiyle yeni tekniklerin kullanılmasıyla üretilen MRNA aşısının uygulamalarını görmeyi tercih ettiğimi de özellikle belirtmeliyim."

Zeyrek, 14 gün sonra ikinci dozu yaptıracağını belirterek, "Bende henüz bir belirti olmadı ama bu arada ateş, boğaz ağrısı gibi belirtiler çıkabileceği söylendi. İki doz aşıyı yaptırıp 28 günü geçirdikten sonra yeni yıla Covid-19 antikoruyla girmeyi umut ediyorum." ifadesini kullandı.

İsmail Saymaz ise, bugünkü "Ben de Çin aşısı oldum" başlıklı yazısında aşı olduğu anı ve süreci paylaştı.

"Her şey 9 Aralık akşamı Habertürk TV'de yayınlanan, Veyis Ateş'in sunduğu Gündem Özel programında başladı. Covid-19 aşısı hakkında konuşurken, yayını izleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, stüdyodaki yorumcuların aşı gönüllüsü olması halinde yardım edecekleri yönünde bir mesaj gönderdi." diyen Saymaz şöyle devam etti:

"GENAR Araştırma'nın sahibi İhsan Aktaş, yerli aşı için gönüllü olacağını belirterek çalışmaya katılmayacağını söyledi. Veyis Ateş ve Hadi Özışık, geçmişte Covid-19 geçirdiği için aşılanmadı. Geriye Deniz Zeyrek, Kemal Öztürk ve ben kaldık.

Usul gereği, bir ay boyunca her gün sabah ve akşam ateşimi iki kez ölçerek, bir forma işaretleyeceğim. Aksi bir durum yaşanırsa, bana verilen telefon numarasını arayacağım. Aynı hattan her cuma günü aranarak, gelişmelerim takip edilecek. Bu tam bir yıl boyunca devam edecek. İkinci doz aşımı 31 Aralık'ta olacağım. Böylece süreç tamamlanacak." 

Kaynak: Sputnik Türkiye & www.yenicaggazetesi.com