“Irak'tan kendimizi soyutlamamız mümkün değildir”

“Irak'tan kendimizi soyutlamamız mümkün değildir”

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Ankara kampının kapanış oturumunda konuştu. Bahçeli'nin konuşmasında öne çıkan açıklamalar şöyle:

"Dünya soğuk savaş döneminden çıkmıştır. Ancak sıcak savaş şartları devam etmektedir. Adı konulmamış bir savaş iklimi ortamı devam etmektedir. Sınırlarımıza paralel şekilde kurulmak istenen terör koridoru küresel Türk düşmanlığının sahne almasından başka bir şey değildir. Masumların kanı üzerinden kahredici senaryolar tedavüle sokulmak istenmiştir. Orta doğu ateş altından işgal altındadır. Binlerce kilometre uzaktan gelip bölgemizde silah ve zor kullanan ülkelerin cüretkârlığıdır. Irak'tan kendimizi soyutlamamız mümkün değildir. Libya'ya sırtımızı çevirmek, İran'a mesafeli durmak akıl karı olmadığı gibi mantıklı bir tercih de sayılamayacaktır.  Gönül köprüsü kurduğumuz komşu halkların huzursuzluğu elbette Türk milletine sirayet edecektir. Ankara'nın güvenliği Şam'dan, Mogadişu'dan, Tahran'dan, Sana'dan başlar. Komşu ülkelerdeki kanlı ve kaotik manzara Türkiye'nin onay vermeyeceği çıkmazlardır. On yıllardır ağlarını ören emperyalist husumetin hedefinde Türkiye ve büyük Türk milleti vardır."

ABD-İRAN GERİLİMİ

"Irak'ın 2003'teki işgalinden sonra 1.5 milyon Müslüman katledildi. Büyük bir kültürel mirasın meşalesi söndürüldü. ABD'nin yanı sıra İran'ın da nüfuzu zaman içinde güçlenmiştir. Irak toprak altından petrolün çıkarılıp insanın konduğu yer haline gelmiştir. Terör örgütüne yardımlar Irak halkını bunaltmıştır. Kasım Süleymani'nin de içinde bulunduğu konvoya düzenlenen ABD hava saldırısı bölgesel gerilimi zirveye taşımıştır. Bir üsse yapılan saldırıda ABD'li görevlinin öldürülmesi, Bağdat Büyükelçiliğine yönelik protesto eylemleri Kasım Süleymani'nin öldürülmesine kadar varmıştır. ABD üslerine balistik füze fırlatılmıştır. Gözler boyanmıştır. Trump'un barış içinde yaşamaya hazırız vurgusu, İran yönetiminin temkinli açıklamaları krizi yönetebilir düzeye taşımıştır."

"TÜRKİYE'NİN ALDIĞI POZİSYON ÇOK DENGELİ"

"ABD-İran arasındaki itiş kakış dengelenmiş ve denetim altına alınmıştır. Kasım Süleymani'ye düzenlenen hava saldırısından sonra pek çok senaryo konuşulmuş, sözde uzmanlar abuk subuk değerlendirmelerle kafaları karıştırmıştır. Türkiye'nin bu suikast karşısında aldığı pozisyon çok dengelidir."

"EŞKIYALIK VE BARBARLIK"

"İran'ın bu ülkedeki en kilit isminin öldürülmesi bütün olumsuzlukların hesaplandığını da göstermektedir. Herhangi bir ülke suçlu gördüğü bir devlet görevlisine saldırırsa adalet ve hukuk rafa kalkar orman kanunları geçerli olur. Trump'un suçlu bulup öldürdük demesi tam bir kırılmadır. Madem suçluydu suçlunun nasıl yargılanacağı hangi hukuki işlemlere muhatap kılınacağı herkesin bildiği bir husustur. 'Bana göre suçluydu, ölmesi gerekti' demek eşkiyalıktır, barbarlığın ta kendisidir. Suçu belirleyip suçluyu cezalandırmak hiçbir ülkenin haddi değildir. ABD Başkanı'nın Kasım Süleymani'yi savaşları önlemek için öldürdük ifadesi uluslararası hukuka aykırıdır."

TRUMP SUÇLU ARIYORSA PENSILVANYA'YA BAKSIN

"ABD Başkanı Trump suçlu arıyorsa Pensilvanya'ya bakmalıdır. FETÖ'cülük suç, örgüt elebaşı Gülen suçlu değilse bu durumda suç ve suçlunun tanımı nasıl yapılacaktır? DEAŞ liderlerini öldürenler buyursunlar PKK ve YPG'nin liderlerini de öldürsünler. İran'da bir uçağı düşürüp ardından pardon demek vicdan ve akıl tutulmasıdır. Bunun sorumluları hesap vermelidir. Cinayet makinesi Esad'ın varlığı çözümsüzlüğün sebepleri arasında. Esad ile görüşmeye hazır olduğunu söyleyen atıl zihniyet masum halka nasıl varil bombaları atıldığını da öğrenecek midir? Suriye'de çözümün adresi herkesi içine alacak siyasi uzlaşmadır. Türkiye'deki Esad lobisinin görüş ve önerileri defoludur, temelsizdir. "

"HARİTADA FİZANI GÖSTEREMEZ"

"Libya'da Hafter ile saf tutanlar Suriye'de Esad'a yanaşırlar, Mısır'da Sisici olurlar. CHP'nin Libya tezkeresine sahip çıkmaması ayıplıdır. Bu CHP Türkiye'nin yararına ne varsa karşısında hizalanan odaktır. Kılıçdaroğlu salladıkça sallamış, Fizan çöllerinde askerimizin ne işi olduğunu sormaktadır. CHP Genel Başkanı kuru sıkı atmaktadır. Haritada Fizan'ı göster deseniz gösteremez. Türk askeri bir davet üzerine görev yapacaktır. Fizan ile Türk askerinin gideceği yer arasında bir bağ bulunamaz."

"KILIÇDAROĞLU SOLUĞU HAFTER'İN YANINDA ALSIN"

"FETÖ'nün siyasi ayağı açıklamamızdan sonra 'komisyon kurun, destek olalım' derler ama FETÖ'ye kimin destek olduğunu gösteremezler. CHP'nin sicili kabarıktır. Kılıçdaroğlu'nun sözleri yalandır. Türkiye Libya'da huzurun yanındadır. Libya'da ne aradığımızı söyleyenler, Akdeniz'de boğulmamızı isteyen iş birlikçilerdir. Hafter'i makul bulan CHP'nin Türk askerini mahsurlu görmesi utanmazlıktır. Çok uygun görüyorsa Kılıçdaroğlu bir gemiye binip soluğu Hafter'in yanında alması tavsiyemizdir."