“İpek Yolu'nda Çin-Üreten Çin” Etkinliği Sona Erdi

“İpek Yolu'nda Çin-Üreten Çin” Etkinliği Sona Erdi

 

Çin Uluslararası Radyosu, Çin'in Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu ile ilgili kentlerin belediyelerinin işbirliğiyle gerçekleştirilen Türk gazetecilerin katıldığı "İpek Yolu'nda Çin-Üreten Çin" etkinliği dün Shanghai'da sona erdi.

Türk gazeteciler, etkinliğin son gününde Shanghai Üniversitesi Türkçe Çalışmaları Merkezi'nde öğretim görevlileriyle bir araya geldiler. Türkçe Çalışmaları Merkezi Direktörü Guo Changgang görüşmede konukların sorularını yanıtladı. Merkezin Çin'de Türkiye'yi araştıran en etkili kuruluş olmayı hedeflediğine işaret eden Guo Changgang, Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi için akademik, siyasi ve iletişim gibi alanlarda katkı sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.

Etkinlik kapsamında Türkiye'den Çin'e gelen medya temsilcileri Zhejiang'da Taizhou ve Dongyang ile Shanghai gibi kentlerdeki sanayi bölgeleri, teknoloji parkları ve kültürel cazibe merkezlerini ziyaret ettiler. Böylece modern Çin'deki çeşitli sektörlerde elde edilen başarılar hakkında uzmanlardan bilgi alan Türk konuklar, çeşitli yörelere ait kültürleri de yakından tecrübe ettiler.