“İpek Yolu, farklı kültürlerin etkileşimine örnek”

“İpek Yolu, farklı kültürlerin etkileşimine örnek”

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Körfez Ülkeleri ve Yemen Temsilcisi Anna Paolini, İpek Yolu'nun dünyadaki farklı kültür ve milliyetler arasındaki etkileşime bir örnek sunduğunu söyledi.

Anna Paolini dün, Umman'ın başkenti Maskat'ta düzenlenen "4. İpek Yolu İnternet Platformu Uluslararası Konferansı"nda yaptığı konuşmada, küreselleşme zemininde, farklı kültür ve milliyetler arasındaki etkileşim fırsatlarının günden güne arttığına işaret etti.

Paolini, İpek Yolu'nun iki bin yıldan uzun bir süre boyunca farklı kültürlere sahip topluluklar arasındaki etkileşim faaliyetlerinin canlı bir kanıtı olarak, tarihsel araştırmalara, tehditlerin göğüslenmesine ve kültürler arasındaki karşılıklı anlayış ile saygının artırılmasına yardımcı olduğuna dikkat çekti.

Paolini, Çin hükümetine uzun zamandan beri UNESCO önderliğindeki İpek Yolu araştırma programına verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.

UNECSO, Umman Kültür ve Miras Bakanlığı ile Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen konferansa, Çin, Umman, Almanya ve Irak dahil 17 ülkeden uzmanlar ve yetkililer katıldı.