İletişim Başkanı Altun'dan Macron'a yanıt

İletişim Başkanı Altun'dan Macron'a yanıt

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "Türkiye'nin, NATO müttefiklerinden dayanışma beklememesi" yönündeki sözlerine Twitter üzerinden yanıt verdi.

"Transatlantik ittifakın gücü ve etkinliği, üye devletlerin kolektif güvenliği ve selameti açısından önemli unsurlardır." diyen Altun, "NATO'da da diğer bütün uluslararası örgütlerde olduğu gibi zaman içerisinde reform ve revizyon ihtiyacı oluşmuştur. Bu sürece rehberlik etmek de NATO üyelerinin sorumluluğundadır." ifadelerini kullandı.

Altun, şöyle devam etti:

"Türkiye, başlangıcından bu yana NATO'nun önemli bir üyesi olmuştur ve ittifak içerisinde hayati bir rol oynamaktadır. İttifak içerisindeki görevlerini yerine getirmeye devam eden güvenilir bir üye olarak, NATO'nun etkinliğini ve geçerliliğini iyileştirmenin yollarını aramaya devam edeceğiz.

Liderler zirvesinde önerilerimizi sunmakta ve diğer üye devletlere, Türkiye'nin ulusal güvenlik endişelerini anlamaları için çağrı yapmaktayız. Sorumluluk sahibi her bir üye devletin ve liderin kendi reform önerisini dile getirmesi ve bunu yaparken bütün üye devletleri ilgilendiren ortak çıkarları ve güvenliği gözetmesi gerekmektedir.

Bu örgütü, günümüzün güvenlik sorunlarına müdahale eden bir yapıya dönüştürebiliriz. Hep birlikte hareket edersek NATO daha geçerli ve etkili olabilir. Bir ülkenin kendi dış politika sorunları, yanlış seçimleri, stratejik geçerliliğinin giderek azalması ve iç hesapları nedeniyle ittifakı suçlaması NATO'ya haksızlıktır. Bu aynı zamanda, Fransız halkına da büyük haksızlık olur."

Kaynak: Sputnik Türkiye