Fas'ta Açlık Grevindeki Tutuklulara Destek Gösterisi

Fas'ta Açlık Grevindeki Tutuklulara Destek Gösterisi

Fas'ın kuzeyinde kalkınma talebiyle düzenlenen toplumsal eylemlere katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan aktivistler için dayanışma gösterisi yapıldı.

Faslı insan hakları aktivistleri, cezaevinde açlık grevi yapan Rif Hareketi mensubu tutuklulara destek için Kazablanka kentindeki Ukkaşe Kapalı Cezaevi önünde toplandı. Göstericiler, yetkililerden, arkadaşlarının "şeffaf yargılanma ve serbest bırakılma" taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

Tutukluların posterleri ile "Rif Hareketine özgürlük" ve "Açlık grevine son" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, taleplerini dile getirdikten sonra olaysız şekilde dağıldı.

Fas'ın kuzeyindeki El-Huseyma kentinde Ekim 2016'da bir balıkçının polisin el koyduğu balıklarını çöp kamyonundan almaya çalışırken presleme haznesinde sıkışarak ölmesinin ardından çok sayıda gösteri düzenlenmişti. Bölgesel kalkınma için söz verilen projelerin hayata geçirilmediği gerekçesiyle gösteriler mayısta yeniden başlamıştı.

Resmi açıklamalara göre, mayıs ayından bu yana devam eden gösterilerde yüzlerce eylemci gözaltına alınarak haklarında hukuki işlem yapıldı.

Aralarında gazetecilerin de olduğu bazı tutukluların, şeffaf yargılanma ve serbest bırakılma talebiyle geçen hafta açlık grevine başladığı duyurulmuştu.