Faik Öztrak'tan önemli açıklamalar

Faik Öztrak'tan önemli açıklamalar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, FETÖ'nün siyasi ayağının araştırılması tartışmalarına ilişkin, "Eğer bize güvenmiyorlarsa bizim oy dahi vermememizi istiyorlarsa onların getirdiği önergeye karşı çekimser de kalırız ama getirsinler FETÖ'nün siyasi ayağının araştırılmasıyla ilgili önergeyi görelim bakalım Cumhur İttifakı içinde birbirlerine olan bağlılıkları, tenasüp ne kadarmış?" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

Parti Sözcüsü Öztrak, toplantı sürerken yaptığı açıklamada, toplantı gündeminde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İran arasında yaşanan ve Türkiye'nin de bulunduğu bölgeyi tehdit eden gerginlikler, İdlib ve Libya'daki son durum ile ekonomideki gelişmelerin olduğunu belirtti.

Öztrak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı, vefatının 8'inci yılında saygı ve rahmetle andı.

Genel Başkan Yardımcılarından Seyit Torun'un dün vefat eden danışmanı Taner Coşkun'a rahmet, ailesine başsağlığı dileyen Öztrak, Almanya Milli Takımı'nı yenerek Tokyo Olimpiyatları'na gitmeye hak kazanan A Milli Kadın Voleybol Takımı'nı da tebrik etti. 

ABD-İran gerilimine değinen Öztrak, Türkiye'nin de içinde bulunduğu coğrafyada yaşanan çatışma ve gerginliklerin başta masum siviller olmak üzere herkesi etkilediğini, bu nedenle sağduyu, akıl ve diplomasiye daha fazla şans verilmesi gerektiğini söyledi.

Gerek ABD'nin gerekse İran'ın gerilimi tırmandırmamak amacıyla attığı son adımları olumlu bulduklarını dile getiren Öztrak, dün Irak'ta ABD üslerine yapılan yeni saldırılar ve İran'da sokaklarda başlayan gösterilerin bölgedeki gerginliği azaltmanın çok kolay olmadığını ortaya koyduğunu kaydetti.

Öztrak, ABD Başkanı Donald Trump tarafından NATO'ya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika coğrafyasında yeni bir misyon yüklenmeye çalışılmasını da ihtiyatla karşıladıklarına değindi.

Bölgenin sorunlarını bölge ülkelerinin çözmesi gerektiğine işaret eden Öztrak, Orta Doğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı kurulması önerilerini tekrarlayarak, CHP iktidarında bu teşkilatın kurulması ve Orta Doğu'da kalıcı barışın sağlanması için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi. 

"LİBYA'DAKİ ATEŞKESİ OLUMLU KARŞILIYORUZ" 

Türkiye'nin Libya'daki iç savaşa taraf olmaması gerektiğini savunduklarını anımsatan Öztrak, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Birleşmiş Milletlerin desteğiyle, Libya'da ateşkes sağlanması gerektiğini, Türkiye'nin de taraflar arasında ara bulucu rol oynamasının doğru olacağını ifade ettiğini söyledi.

Öztrak, "AK Parti Genel Başkanı, bu çağrılarımızı Genel Başkanımızı 'uluslararası hukuku bilmemekle' suçlayarak yanıtladı. Meşru hükümet ile darbeciler arasında ara buluculuk olur muymuş... Ama üç gün sonra, Putin Türkiye'ye geldi. Bir de baktık aynı Erdoğan, Rusya ile Hafter ile Serrac arasında arabuluculuğa soyunmuş. Yani bizim söylediğimiz yere gelmiş. Şimdi soruyoruz. Doğru noktaya gelmek için illaki Putin'le görüşmek mi gerekiyor?" diye konuştu.

Söylediklerinin daha önce yapılması durumunda Ankara'nın bölgedeki etkinliğinin ve itibarının artacağını, şimdi ise Moskova'nın etkinliğinin ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in itibarının arttığını savunan Öztrak, tüm bunlara rağmen Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladıklarını kaydetti.

İdlib'de çatışmaların ne zaman başlayacağına ve duracağına Rusya'nın karar verdiğini dile getiren Öztrak, şöyle devam etti:

"İdlib meselesini kesin olarak çözmek zorundayız. Buradan ülkemize gelecek 100 binlerce radikal, ülkemiz için en büyük beka meselelerinden biridir. Açıkça söylüyoruz bu meseleyi Suriye hükümeti ile görüşerek kesin bir sonuca bağlamalıyız. İdlib meselesi, Türkiye'nin başını daha fazla ağrıtmadan Suriye yönetimiyle görüşülerek kesin çözüme bağlanmalıdır. İdlib'de ateşkes ilan edilmesini olumlu karşılıyoruz. Saray kibri bırakıp, muhalefetin sesine kulak verse ülke de kendileri de bu işten karlı çıkar. Aksi halde Trump ile Putin arasında, bugün olduğu gibi pinpon topu gibi gidip gelirler.

Erdoğan'ın fır dönme siyaseti, partisinin, çalışma arkadaşlarının hatta yandaş havuz medyasının da başını döndürmeye başladı. Zavallılar sürekli dün ak dediklerine, bugün kara demek zorunda kalıyorlar. Bunun en son örneği, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'ın tüm Libya'da yaşananların ardından çıkıp, 'Ara buluculuk yok' demesiydi. Erdoğan-Putin görüşmesinden sonra Türkiye ve Rusya Dışişleri bakanları kameraların karşısına geçtiler mi? Geçtiler. İki bakan Erdoğan ve Putin adına ortak arabuluculuk açıklaması yaptı mı? Yaptı. Bu yazıyla kamuoyuna açıklandı mı? Açıklandı."