“Erken seçime hay hay deriz”

“Erken seçime hay hay deriz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Biz erken seçim çağrısı yapmayız ancak erken seçim kararı alınırsa davulla zurnayla hay hay deriz." diye konuştu. Özel, "Beştepe'ye giden CHP'li" tartışmasıyla ilgili olarak da, yaklaşmakta olan CHP kurultayına dair dışarıdan yapılan manipülasyonlar değerlendirmesini yaptı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Habertürk'ten Kübra Par'ın sorularını yanıtladı.

Özel'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Özellikle belediyelerimizi yakından takip ediyoruz. İmamoğlu'nun performansının, oy veren seçmen tarafından ciddi şekilde takip edildiği görülüyor. Bir daha seçim olsa 800 bin değil, 1 milyon 800 bin fark yiyeceği ortada. CHP'nin cumhurbaşkanı adayı, partinin ve ittifak ortaklığının vereceği karardır. 31 Mart seçimlerinden İstanbul, Türkiye ve CHP kazanarak çıktı.

(Beştepe'ye giden CHP'li iddiası) Böyle birisinin olmadığını düşünüyorum. Böyle bir ziyareti gerçek bir CHP'linin yapamayacağını düşünüyorum. Sayın Genel Başkan'ın şaşırmaması çok normal. CHP keyifli bir partidir. CHP'de bile böyle bir şeyin şakası olmaz. Son derece yakışıksız bir şey. CHP'liler şunu bilir, CHP iktidarı saray kapısında aramaz. Bir kere CHP'nin temel motivasyonu Atatürk'ün kurduğu Meclis'e, Cumhuriyet'e sahip çıkmazsa, Meclis'in yetkilerini elinden alan, Meclis'i birtakım hamlelerle baskı altına alan bir saray rejimine direnmektir.

Türkiye'de erken seçim tartışması ne İYİ Parti'nin ne de Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) açıklamasıyla başladı. Bu tartışmayı AK Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) başlattı.

Demokrasinin yanında duruyoruz. Bundan önce kayyumlar atandığında da eleştirmiştik. Bir belediye başkanının suç işleme özgürlüğü yoktur. O belediye başkanı terör örgütüne yardım, yataklık, dozerini kullandırıyorsa tamam. Bunun yadsınamaz delillerini ortaya koyarsanız, elbette görevden el çektirmek mümkün. Halk o belediye başkanı ve meclisini seçmiş. O belediye meclisi kendi içinden belediye başkanı seçecek. Ama diyorsunuz ki, 'yok seçmesin'. Kayyum atıyorsunuz. Doğu'da, Güneydoğu'da kayyum atıyorsunuz. Biz de oralarda seçime girdik, biz de kaybettik. Demiyoruz ki 'Bir CHP'li atayın' diye. Kayyum atanan yerlerde bir daha seçime gidelim halk karar versin.

CHP, erkenden bu iktidardan kurtulmak gerektiğini biliyor ve istiyor. Bunu Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için, çiftçi, esnaf, emekliler için istiyor. 23 Haziran seçimlerinden sonra 'erken seçim istemeyeceğiz' dedik. Erken seçim kararı alınırsa bu karardan memnuniyet duyacak olan en başta biziz. Erken seçim çağrısı gelirse davulla zurnayla hay hay deriz."

Kaynak: Sputnik Türkiye