“Doğu Akdeniz'de güveni sarsan Yunanistan tarafıdır”

“Doğu Akdeniz'de güveni sarsan Yunanistan tarafıdır”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge'de Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtladı. Kalın, Doğu Akdeniz'de yaşanan son gelişmelerle ilgili "Türkiye'yi orada Doğu Akdeniz'de hapsedecek hiçbir girişime onay vermemiz söz konusu değil. Burada bu anlaşmayı bozan ve güveni sarsan Yunanistan tarafıdır." ifadelerini kullandı.

Sözcü Kalın'ın açıklamalarından satır başları;

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünya sistemine bir ayna tutuyor. Aynadaki suretini beğenmeyenler aynayı tutanı taşlıyorlar. İHA'larımız, SİHA'larımız kendimiz üretiyoruz bunları. Dünya sisteminden eşit aktör muamelesi istiyoruz. Cumhurbaşkanımız 'Dünya 5'ten büyüktür' dediği zaman bir ayna tutuyor adaletsizliğe isyan ediyor.

(Akşener ittifaka mı davet edildi?) İYİ Parti'nin dayandığı sosyolojiye bakarsanız AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile iç içedir. Burada daha AK Parti ve MHP'nin içinde olduğu Cumhur İttifakı'na yakın durması çok normal. AK Parti'nin 18 yıllık iktidarında geleneksel birçok pozisyon yer değiştirdi. Çok ayrıymış, kutupmuş, karşıymış gibi görünen şeylerin siyasi mücadele içinde o kadar olmadığı bir dönüşüm yaşandı. Son Ayasofya meselesinde. Ayasofya, Cumhuriyet Halk Parti'li (CHP) için bir mesele olmaktan çıktı. Şimdi İYİ Parti'nin ayrı bir siyasi hareket olarak ortaya çıkması onun AK Parti ve MHP ile sosyolojik türdeşliğini ortadan kaldırmıyor. Cumhur İttifakı, AK Parti ve MHP olarak oldukça güçlü. Son 3 seçimde de çok ciddi başarılar elde etti. Cumhurbaşkanlığı sistemi kabaca iki ittifakın yönlendirdiği siyasal alan olarak devam edecek.

(Erken seçim tartışmaları) Seçime yönelik bir hareket olma ihtimali sıfır. Seçimi erken yapalım gibi bir düşünce yok. Seçimle ilgili olmadığı için bu tartışma başladı şu anda. İYİ Parti'nin baştan beri bu blok içinde yer alması siyasetin tabiatına aykırı bir şey. Devlet Bey'in çağrısı 'sen gel doğal mecranda ak'. Cumhurbaşkanımız bundan sadece memnuniyet duyar.

(Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan) Şu ana kadar güçlü bir durum ortaya koyamadılar. Siyasi söylem olarak da. Elbette iki siyasi parti bunlar. Tüm siyasi partiler gibi onlar da siyaset yapma hakkına sahip.

MUHARREM İNCE'NİN BAŞLATTIĞI YENİ HAREKET

Bu önemli bir siyasi iddiadır. CHP tabanını kaybetmeden nasıl bir siyasi alan kendisine bulur, inşa eder onu bilemem. Tabii kendisinin karar vereceği bir konu. CHP'nin içinde yeni bir sese soluğa ihtiyaç var tartışması dönem dönem ortaya çıkıyor. Yeni parti kurarsa şaşırmam. Cumhurbaşkanımız hiç 'CHP karışır iyi olur' modunda değil. Cumhurbaşkanı'nın gündeminde İnce yok. Kendisi de söyledi zaten siyasi parti kurma hakkı vardır. CHP'nin geleneksel sınırlarını aşan bir gayreti oldu. Zannediyorum bunun üzerine bir şeyler bina etmek istiyor kendisi.

DOĞU AKDENİZ

Biz yaklaşık 2 aydır Yunanlılar ile müzakere yürütüyorduk. Biz mutabık kaldık, bizim açıklamamızdan bir gün önce Yunanistan, Mısır ile böyle bir anlaşma yaptığını açıkladı. Yunanlı mevkidaşımı da aradım ve 'Bakın Türkiye'yi dışarıda bırakan hiçbir girişimi kabul etmeyeceğimizi burada kayda geçiriyorum. Böyle bir girişimin olmayacağına dair de sizden söz almak istiyorum.' dedim. Cumhurbaşkanımız büyük bir jest yaptı. NAVTEX yayınladığımız halde müzakereler belli noktaya gelsin dedi. Bir gün önce perşembe günü Mısır ile yapılan anlaşma ilan edildiği an Cumhurbaşkanımız'dan talimatı net bir şekilde aldık. Görüşmeleri durduruyorsunuz. Türkiye'yi orada Doğu Akdeniz'de hapsedecek hiçbir girişime onay vermemiz söz konusu değil. Burada bu anlaşmayı bozan ve güveni sarsan Yunanistan tarafıdır."

Kaynak: CNN Türk