“DEAŞ'la mücadeleyi biz verdik”

“DEAŞ'la mücadeleyi biz verdik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Maryland eyaletindeki Amerika Diyanet Merkezinde düzenlenen Dil, Tarih ve Kültür Eğitim 2019 Programı'nda konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Ülkesine ihanet etmediği sürece yurt dışında yaşayan her kardeşimizi bağrımıza bastık.

Barış Pınarı Harekâtı Türkiye'nin terörle mücadeledeki kararlılığını ortaya koymaktadır. Kürt kardeşlerimize değil, teröristlere yönelik bir harekâttır.

Vatanımızı ve bağımsızlığımızı koruma konusunda baş veririz, başımızı eğmeyiz.

Şu anda 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyoruz. Bunun dünyada başka bir örneği yok.

Türk-Amerikan ilişkileri sancılı bir dönemden geçiyor. Biz Türkiye olarak müttefiklik ve stratejik ortaklık ilişkisine yaraşır şekilde üzerimize düşeni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Türk-Amerikan ilişkilerini sabote etmek isteyenlerin oyununa gelmedik.

DEAŞ'la mücadele altında kurulan tuzağı ortaya çıkardık.

DEAŞ'la mücadeleyi biz verdik. El Bab'da 3 bini aşkın DEAŞ'lıyı biz derdest ettik. Şu anda cezaevlerimizde 2 bin DEAŞ'lı var.

ABD'den beklentimiz terör örgütüne verdiği desteği bir an evvel sonlandırmasıdır. Bugün Sayın Trump'a bir kez daha ilettik, gündemimizdeki tüm hususları ele aldık. 100 milyar dolarlık ikili ticaret hedefine bağlılığımızı vurguladık. Her türlü bürokratik engele rağmen ilişkileri ilerletme konusunda hedefimizi teyit ettik, ilişkilerimizi tekrar rayına oturtacağımıza inanıyorum.

ABD Temsilciler Meclisinin, Cumhuriyet Bayramımız'da aldığı 'sözde Ermeni Soykırımı' kararı utanç verici bir karardır. Alınan kararın tarihi gerçeklerle hiçbir bağı olmadığı aşikârdır, bizim nazarımızda yok hükmündedir. Bu tür kararlarla bizi baskı altına almak isteyenler er geç yanıldıklarını anlayacaklardır. Temsilciler Meclisinin düştüğü hataya Senatonun düşmeyeceğine inanıyorum."