“Darbe isteyenler 15 Temmuz'da olduğu gibi cezasını çeker”

“Darbe isteyenler 15 Temmuz'da olduğu gibi cezasını çeker”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Demokrasi ve Özgürlükler Adası" açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

Bahçeli'nin konuşmasından satır başları:

"Yassıada'da hukuka deli gömleği giydirilmiştir. Aziz milletimizin takdir ve tercihleri de hazin bir şekilde sorguya çekilmiştir. Menfur izlerinin silinmesi maksadıyla 2013 yılında önemli bir adım atılmıştır. Demokrasi ve özgürlükler adası Yassıada'ya verilmiştir.

Cepheleşerek sonuç alamayacağımız görülmektedir. 1950'li yıllara şerh düşen siyasi kamplaşmalar, katılaşmış ön yargılar, milli dayanışmamıza fazlasıyla zarar vermiştir.

Şahsımı davetinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Adanın imar ve inşasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Sayın Cumhurbaşkanım, demokrasi pek çok tanımının yanında tahammül sistemi sabır ve saygı rejimidir. Milletin verdiği yetkiyi tekrardan alacak milletin ta kendisidir. Sevsek de sevmesek de sandıktan çıkan sonuç zorla baskıyla tahrip edilirse acı olaylar ortaya çıkacaktır.

İç ve dış mihrakların yıkım kervanına dâhil olması tek kelimeyle felakettir. Türkiye'yi dar ölçekli kaymak tabaka, elit ve azınlık bir ülke değil de milletin öz be öz evlatları yönettikçe çıkar güçleri elbet rahatsız olmuşlardır.

Eşit gizli genel oy ilkesi demokrasinin can damarıdır.

Millet iradesine çevrilmiş silahlar demokrasinin inkâr ve infaz hükmüdür.

Kurmaca mahkemeler, devri sabık yaratma çabaları, cunta çabaları, darbeci eylemler on yıllar boyunca demokrasiyi kötürüm bırakmış hem de özgürlükleri sekteye uğratmıştır. Yassıada mahkemelerini kuranlar bir devri değil demokrasi ve özgürlükleri sanık sandalyesine oturmuşlardır.

Nitekim acı verici tecrübelerle bu durum tespit edilmiştir. Yassıada yıllarca demokrasi ayıplarının mihrakı ile anılmıştır. Bu sicilin temizlenmesi, geçmişle yüzleşme teşebbüsü önemli bir gelişmedir.

Dikkate almadıkları bir gerçek varsa o da şudur; Ezemeyecekleri, yenemeyecekleri milletimizin bileği değil soylu ve cesur yüreğidir. Bu yürek oldukça, bu yüksek duruş varlığını korudukça hiçbir demokrasi düşmanı, hiçbir millet muhalifi tıbbi 15 Temmuz'da olduğu gibi, belini doğrultamayacak, başını kaldıramayacak, başını kaldırsa bile cezasını çekecektir."