Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklamalarda bulundu.

Kalın'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

İdlib'te rejim ihlallerinin arttığını görüyoruz. Rusya tarafına sert bir mesaj gönderdik. Bugüne kadar bununla ilgili maalesef somut bir adım atılmadı. 24 saat içerisinde çatışmaların durdurulması, rejim saldırıların durdurulması konusunda bir çaba içinde olacaklarını heyetimize ilettiler. Süreci yakından takip ediyoruz. Bunun yeni bir ateşkes ile hayata geçirilmesini bekliyoruz. Aksi halde hem İdlib mutabakatı ihlal edilmiş olacak, hem Türkiye'ye dönük göç dalgası olacak. Siyasi süreci sabote edecek sonuçları olacaktır. Bunun altını çizmek istiyoruz. İdlib sorunu sadece Türkiye'nin sorunu değildir, uluslararası bir sorundur.

Muhataplarımıza mutabakatın, sivillerin korunması, siyasi sürecin hayata geçirilmesi için gerekli adımları atmalarını söylüyoruz.

Burada Rus tarafının daha büyük bir sorumluluk sahibi olduğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Bölgede terör örgütünün saldırıları sürüyor.

Bazı Körfez ülkelerinin Mazlum Kobani ile görüşüp, Türkiye'ye karşı kullanma arayışında olduklarını görüyoruz, bunlar karşılıksız kalmayacak.

ABD ve Rusya'nın YPG/PYD terör örgütüyle çeşitli ilişkilere girdiğini gözlemliyoruz. Sınırlarımıza dönük hareketlilik olursa karşısında dururuz.

Herkesin terörle mücadelede net bir tavrı olmalı.

LİBYA'DAKİ GELİŞMELER

Hafter'e verilen destekleri görüyoruz.

Meşru hükümeti hedef alan girişimler devam ediyor.

Uluslararası toplumun tanıdığı meşru hükümetin yanında yer almaya, onları desteklemeye devam edeceğiz. Libya halkını kendi başına bırakamayız.

Türkiye kadar Libya da kazançlıdır.

LİBYA İLE DOĞU AKDENİZ MUTABAKATI

Anlaşmadan rahatsızlık duyanları görüyoruz.

Üçüncü tarafları rahatsız edecek yeri yok.

Doğu Akdeniz'de Türkiye'siz bir plan olamaz.

Ulusal çıkarlarımızı teminat altına alıyoruz.

Türkiye'yi hesaba katmayan hiçbir plan hayata geçemez.

Türkiye'nin güvenliği Misak'ı Milli'nin ötesinde başlar.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ

Sayın Cumhurbaşkanımızın bir değerlendirmesi oldu. Bununla ilgili bir çalışma yapılması talimatını verdiler. Önümüzdeki günlerde bir çalışma yapılacak. Konuyla ilgili 1 yıllık erteleme söz konusu olabilir. Yapılacak çalışma Cumhurbaşkanımıza arz edilecek. Sonrasında bunun üzerinde bir karar verilecek. Gelen değerlendirmeleri, eleştirileri, çağrıları dikkate aldığımızı ifade etmek isteriz.

ABD'NİN YAPTIRIM KARARLARI

Kongre'de Türkiye karşıtı bir hava var.

Yaptırım dilinin kimseye faydası olmaz.

Türkiye alternatifsiz değildir.

ASGARİ ÜCRET KONUSU

Bugün gündeme gelmedi. Çalışma Bakanımız bir çalışma yapıyor. İşveren-işçi taraflarının değerlendirmesi alınıyor. Herkesin taleplerini karşılayacak bir ortaya yol bulunmaya dönük çalışma devam ediyor.

KANAL İSTANBUL KONUSU

İstanbul'un boğaz trafiğini rahatlatacak. Bu bir siyasi partinin ya da belediyenin projesi değil, devlet projesidir. Bununla ilgili tüm değerlendirmeler yapıldı, yapılmaya devam edilecek.

Yapılmasının İstanbul'un 30 yıllık gelişmesi açısından katkı sağlayacağı görülüyor. Yeni imkanlar sunacak bir projedir. Trafiği de rahatlatacak. Nüfusun da daha dengeli dağılmasını sağlayacak bir projedir.

'Bu projeyi yaptırmayız' gibi engellemeler çok anlamlı gelmiyor.

Cumhurbaşkanımız bu projeye inanıyor.

"MONTRÖ'YÜ TARTIŞMAYA AÇMAYIZ"

Montrö'yü tartışmaya açmayız. Bunun tabi belli şartları var. Kanal İstanbul bu anlaşma kapsamında yapılacak bir projedir. Montrö'yü ortadan kaldıracak bir proje değildir.

"RUSYA'YA ÇAĞRIMIZI YENİLİYORUZ"

Fırat'ın doğusunda YPG/PYD'yi 30 km'nin dışına çıkarma dışındaki tüm angajmanlar, terör örgütü ile doğrudan ya da dolaylı olarak destek vermektir. Rus tarafına çağrımızı yeniliyoruz.

ANKARA'DAKİ RÜŞVET TARTIŞMASI

İçişleri Bakanlığımız bir görevlendirme yaptı. Tüm gerçeklerin ortaya çıkması kamu yararınadır.

Ne çıkacak hep birlikte göreceğiz. Kimse kanun üzerinde değildir. Bu tür iddialar varsa bunlarla ilgili her zaman İçişleri Bakanlığı, savcılık harekete geçmelidir.

Geçmişte AK Parti belediyeleriyle ilgili de soruşturmalar yapılmıştır. Buradaki temel prensip de kimse kanunun üzerinde değildir.