“Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ikna ederim”

“Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ikna ederim”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Habertürk'te yayınlanan programda gündeme dair açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu'nun açıklamalarından satır başları  şöyle:

"Kanal İstanbul meselesi bizim için asla siyasi bir mesele değil. Bizim için hayati bir mesele.

Bir kere ben Kanal İstanbul meselesine sadece bugüne dair ilgi duyan bir insan değilim. Yaklaşık 2011 seçimlerinde ortaya atıldığı andan itibaren, siyasi görevim dâhil, ilçe başkanıydım. Belediye başkanı olduğumda işin içine girerek, analiz eden, bilim insanlarıyla sorgulayan, seçim döneminde çok hazır bir belediye başkanıydım.

Seçim döneminde niye konuşmadım? Çünkü hiç gündeme getirmediler. Bir sabah kalktığımızda bir gazetede bakanın demecinde 'ihaleye çıkıyoruz' dediğinde konuyu açtık. Ben bu bilgiye sahibim.

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'I İKNA EDERİM"

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan birçok kez randevu talep ettim. Bu hafta da randevu talebini yineledim.

2016'da açılacak denilen Melen Barajı, 2020'de açılmadı. Buraya ek bir ihale yapılmak zorunda. Bu uyarıyı yaptıktan sonra ödeneği çıkmadı. Biz tekrar televizyondan uyarı yaptık. İktidara yakın gazetede haber çıktı, Sayın Cumhurbaşkanı ödeneğin çıkması konusunda talimat verdi diye. Ben ikna ettim. Aynı şekilde ikna ederim, bana fırsatı versin. Size oradan yaklaşım, cevap, hatta bazen küçümseyerek cevaplar verilince, çok af edersiniz ben de gayet saygılı, teknik, bilimsel cevaplar veriyorum.

Ben dedim diye İstanbul'un hayati meselesine karşı çıkılır mı? Sayın Cumhurbaşkanı dedi diye evet de denilemez. Ben bu işin içine konuyla ilgili bilgili arkadaşları sokarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ikna edeceğime inanıyorum.

(Melen Barajı) Önce arkadaşlarım rapor sundu, atladım oraya gittim. Süreçten hiç bahsetmedim, çatlaklar var diye anlatmadım bile. Projeyi yerinde tespit ettik, paylaşımda bulunduk, inşallah bir an önce biter dedim.

Ek maliyette, çatlakların giderilmesi işi, 600-700 milyon liralık ek proje. Bu yılın programına alındığını gazeteden okuduk, henüz teyit yok.

Sayın Cumhurbaşkanı müdahale etmeseydi bunun bütçe işi reddedilmişti. Bu projenin yatırımın parasını İSKİ geri ödüyor. Daha rahmetli Özal döneminde 'Melen, İstanbul'un suyudur' diye alınan karar üzerinden süreç yürüyor."

Kaynak: Sözcü