Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon, baş başa görüşme ve Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi Toplantısı ile anlaşmaların imza töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Moldova Cumhuriyeti'nin refahını, kalkınmasını destekliyoruz. Komrat Başkonsolosluğumuzun kısa zamanda faaliyete geçeceğinin müjdesini vermek isterim. Moldova'nın kalkınma çalışmalarına destek vermek, dayanışma içerisinde Türk yatırımcılarının desteklenmesidir.

Bugün Moldova'daki yatırımlarımızın toplam tutarı 300 milyonu aşmıştır. Görüşmemizde karşılıklı sorunlarımızı da gündeme aldık. Ancak 500 milyon dolara yaklaşan ticaret hacmimiz 1 milyar dolarlık hedefimizin gerisindedir.

2018 yılında Moldova ziyaretinde yaptığımız anlaşmada vatandaşlarımıza kimlikle seyahat sunduk. Moldovalı turistlerin ilk sırada Türkiye'yi tercih etmesinden memnuniyet duyuyoruz.

Moldova'nın, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadelemizde verdiği destek için teşekkür ederiz. Bunun yanında Moldova'daki FETÖ okullarının Maarif Vakfına devredilmesini bekliyoruz.

Dostum Sayın Dodon'a ilişkilerimizi güçlendirmek için gösterdiği dirayete teşekkür ediyorum."

DODON: CUMHURBAŞKANI'NA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Moldova Cumhurbaşkanı Dodon ise önümüzdeki yılın ilk yarısında Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı yapılması konusunda mutabık kaldıklarını belirtti.

Türk yatırımcılara gereken desteği vermeye hazır olduklarını kaydeden Dodon, "Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) yüzlerce projeyi hayata geçirdi. Gagavuz bölgesi ve Moldova'nın tamamında projeler yaptı. Bu iş birliğimiz umuyoruz ki devam edecek. Erdoğan'a vermiş olduğu destek için Moldovalılar adına teşekkür ediyorum." diye konuştu.