Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Elazığ depremi açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Elazığ depremi açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir ziyaretinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ merkezli depremin ardından enkazdan şimdiye kadar 45 kişinin kurtarıldığını, depremde 31 vatandaşın hayatını kaybettiğini, bin 607 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Önceki gece 20.55'te yaşadığımız deprem için bölge halkına geçmiş olsun dileklerimi ifade etmek istiyorum. Yerin 7 km derinliğinde meydana gelen depremde 31 vatandaşımız hayatını kaybetti, bin 607 vatandaşımız da yaralandı. Enkaz altından kurtarılanların sayısı da 45'tir.

Devletimiz deprem anından itibaren tüm kurumları ve imkânları ile vatandaşların yanına koşmuştur. Her türlü personel, araç, gereç, teçhizat deprem bölgesine ulaştırılmıştır.

Dün Elazığ ve Malatya'ya itikal ederek yapılan çalışmaları yerinde inceledik. Kış günü evleri yıkılan vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için her türlü çabayı gösteriyoruz.

Dünyadaki dost ve kardeş ülkelerden de pek çok dayanışma mesajları aldık.  36 saattir büyük fedakarlıkla insanlarımıza yardım eden AFAD, Kızılay, TSK, Jandarma ve tüm kamu görevlilerine teşekkür ediyorum.

CEZAYİR SEYAHATİ

İş forumu düzenleyeceğiz. Bölgemizdeki güncel gelişmelere ilişkin fikir teatisinde bulunacağız.

Pazartesi günü Gambiya'yı ziyaret edeceğiz. Ülkemizden cumhurbaşkanı düzeyinde yapılacak ilk resmi ziyaret olması açısından ayrı bir önem arz ediyor.

Gambiya Afrika'da FETÖ okulunu ilk kapatan ülke olması hasebiyle ayrı bir öneme sahiptir. Gambiya'nın ardından aynı günün akşamı Senegal'e geçeceğiz. Senegal ile ilişkilerimizi daha da güçlendirmek amacındayız.

Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler tarihinin adeta altın çağını yaşıyor. 27 Afrika ülkesini ziyaret ettik. İlk defa gideceğimiz Gambiya ile bu sayıyı 28'e yükselteceğiz.

TİKA başta olmak üzere Maarif Vakfı, Türk Kızılay'ı gibi ülkemizin yüz akı gibi kurumlarla Afrika halkına destek vermeye devam ediyoruz. Karşılıklı saygı, eşitlik, kazan kazan temelinde Türkiye – Afrika ilişkileri her geçen gün güçleniyor.

Her zaman dediğimiz gibi Gitmediğin yer senin değildir… Tüm ülkelerle bağlarımızı tahkim edeceğiz.

SORU-CEVAP

TOKİ'nin yıkılan binalar için çalışma yürüteceğinizi açıklamıştınız. Hasarlı binalar için hasar tespit çalışması başladı mı?

Hasar tespit çalışmalarını Çevre Şehircilik Bakanlığımız sürdürüyor, sürdürecek. Elazığ'da da daha çok köylerde sıkıntı var. Binaların durumu nedir, bunların hasar tespitini yapıp süratle buralardaki yeniden inşa çalışmaları başlatacağız. Yıkılması gerekenler de varsa bunları yıkmak zorundayız. Artçı sarsıntılar durmuyor. Dün akşam Malatya'da 5,1'lik sarsıntıya bizzat yaşayarak şahit oldum. Gecikemeyiz. 3 bakanımız şu an orada, vekillerimiz orada, onları da bıraktık.

SOSYAL MEDYADAKİ PROVOKATİF PAYLAŞIMLAR

Artık kurumlarımız bu tür olaylar karşısında çok ciddi yeteneklere sahip oldular. Kızılayımızın durumu malum. Yardımda, iaşe konularında başarılı. AFAD aynı şekilde. Kurtarma olayında da AFAD'ın çok ciddi başarıları olduğunu gördük. Jandarma'nın, silahlı kuvvetlerimizin başarılı olduğunu gördük. Bunlar bizi bir yerde memnun ediyor. Bu kadar sıkıntılı anda bu kuruluşlarımızın müdahale edişi, aldıkları netice… 45 kurtarılan… Nereden çıkardılar bunu? Artık umutların kesildiği yerden… Bu insanı mutlu ediyor. Her ne kadar 31 vatandaşımız hayatını kaybettiyse de ama öbür tarafta bin 607 yaralı çıkarıldı bu olaydan ve bin 503'ü taburcu edildi.

Hafter'in Libya'daki saldırıları devam ediyor? İdlib'de de ihlaller devam ediyor. Son durum nedir?

Cuma günü sayın Merkel buradaydı. Kendisiyle Libya konusunu ele aldık. Darbeci Hafter'e niçin bu kadar destek verdiklerini ben Merkel'e de söyledim. Şımartıyorsunuz dedim, kendisi de kabul ediyor. Bu darbeci adam Libya'da ateşkes ihlallerine neden oluyor. Putin Ben Hafter'i halledeceğim, sen de Serrac'ı hallet demiştir. Serrac ricalarımızı kırmamış, ricalarımıza Moskova'da da Berlin'de de uymuştur. Moskova'dan kaçmıştır Hafter, Berlin'de de otele gizlenmiştir. Hafter'in ne olduğunu, böyle birinden ateşkes noktasında merhamet beklemek mümkün değil. Vagner var, aldığı destekle kalkıp her türlü imkânlarla saldırılarına devam ediyor. Bu işte başarılı olmayacak. 5+5 asker vermek suretiyle süreç başlatıyor.

İdlib meselesinde ise rejim ihanetini devam ettiriyor. Rejimin bu konudaki duyarsızlığını görmemek mümkün değil. Putin'le görüşmek suretiyle bu sivil halkı güvence altına almak istiyoruz. Kış mevsimine girmiş vaziyetteyiz. Sınırımızdan Suriye tarafından 30-40 km derinlikte briketten inşa edilmiş konutlar yapmayı planladık. Bunların inşası başladı. 25-30 metrekare ebatında… Daha ideal olanına vardığımızda onları ciddi manada koruma altına almış olalım.