Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Cezayir İş Forumu'nda

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Cezayir İş Forumu'nda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Cezayir İş Forumu'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Samimi misafirperverlik için başta Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun olmak üzere, Cezayir makamlarına şükranlarımı sunuyorum. Dış Ekonomik İlişkiler Kuruluna (DEİK) düzenledikleri buluşma için teşekkür ediyorum. İş forumunun Türk iş dünyası ve müteşebbisleri için yeni ortaklıklara, yeni açılımlara, yeni proje ve yatırımlara kapı aralamasını diliyorum.

Bugün 210 ekonomik bölgeye ihracat yapan ve 222 ülkeden ithalat gerçekleştiren bir ülkeyiz. 2002'de ihracatımız 36 milyar dolar iken bu sene 181 milyar dolara çıkardık. Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle toplam ticaret hacmi son 17 yılda yüzde 381 artışla 26 milyar dolara ulaştı. Sadece bu kıtaya olan ihracatımız 16 milyar doları buldu.

El ele, omuz omuza, gönül gönüle vererek Türkiye-Afrika ticaretini 50 milyar dolar seviyesine taşımayı hedefliyoruz. Cezayir'i dost ve kardeş bir ülke olmanın ötesinde, Türkiye'nin Kuzey Afrika'daki stratejik ortaklarından biri olarak görüyoruz.

Türkiye ile Cezayir arasında, halen serbest ticaret anlaşmasının bulunmaması ciddi bir eksikliktir ama bugün inşallah bakanlarımız kendi aralarında aldılar, adımı da inşallah süratle atacaklar."