Cumhurbaşkanı Başkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Başkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreninde konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

"Türkiye emin adımlarla 2023 hedeflerine yürüyecektir. 57 bilim adamımız TÜBİTAK ve TÜBA tarafından ödüle layık görüldü. Bu yıl merhum Fuat Sezgin hocamızın adına 5 ödül sahibini bulacak. Çok çarpıcı çalışmalar dikkat çekiyor.

TÜBİTAK 56 yıldır bilim ve teknolojinin izinde ülkemizin kalkınması için adımlar atıyor. Dışa bağımlılık azalıyor. 

Bu yıl bilim insanlarına 1,8 milyar lira destek sağladık. Bu desteklerle üniversitelerin hareket alanı genişledi.

Güçlü büyüme rakamlarını yakalayabilmek için yüksek teknolojiye dayalı ürünler ortaya koymamız gerekiyor.

Artık yeni teknolojilerin sadece pazar değil onları geliştirip diğer ülkelere ihraç eden bir ülke olacağız.

Yeni otomobillerimizi tanıttık. İnşallah belirlenen tarih olan 2022'nin sonunda seri üretime geçilecek.

Gemlik'te 1 milyon metrekarelik alanı TOGG'a tahsis ettik. Projenin her aşamasını takip ediyor çıkan her sorunu çözüyoruz.

Bu proje ülkemiz için otomobil üretmenin çok daha ötesinde bir vizyona sahiptir. Milletimiz de Türkiye'nin otomobiline sahip çıkmıştır. Başta şahsım olmak üzere siparişleri de almaya başladık. Devrim otomobilinin önünü kestiler ama inşallah devrin otomobilinin önünü kesemeyecekler.

Başaramazsınız diyenlere inat başardık asalak ve hastalıklı zihniyete teslim olmadık olmayacağız.

Son 17 yıldır yaptıklarımızı 'yapamazsanız başaramazsınız' diyen şeamet tellallarına karşı yaptık. Türkiye'nin otomobili projesinde emek veren herkese teşekkür ediyorum.

Bozdoğan füzesi ilk atış testini başarıyla tamamladı. SOM füzeleri eklenen yeni yeteneklerini başarılı test atışlarıyla kanıtladı. Hassas güdüm kitinin TSK'ya teslimi gerçekleşti.

Kaşif, Atlas, SG Konum gibi ürünler savunma sanayi firmaları tarafından kullanılmaya başlandı.

Kutuplarda ülkemizin bayrağını dalgalandıran bilimsel araştırma kampı kuruldu. Nihai hedefimiz Antartika anlaşmaları çerçevesinde gözlemci ülke olmaktan çıkıp kıtanın geleceği hakkında söz sahibi ülkeler arasına girmektir.

Türkiye'nin 2020 yılında AB'ye ödeyeceği 80 milyon Euro katkı payı kendi bilim adamlarımız için kullanılacak. Önümüzdeki sene 81 ilde dene-yap teknoloji atölyesi kurulacak."