Çinli Uzmanlar, BRICS İş Birliğini Masaya Yatırdı

Çinli Uzmanlar, BRICS İş Birliğini Masaya Yatırdı

 

Çin'deki etkili düşünce kuruluşlarından olan Çin ve Küreselleşme Merkezi (CCG) tarafından bugün Beijing'de düzenlenen seminerde, 3-5 Eylül'de Xiamen'de düzenlenecek 9. BRICS Zirvesi'nin önemi ve üye ülkeler arasındaki iş birliği mekanizması ele alındı.

Ana gündem maddesi olarak BRICS ülkeleri arasındaki iş birliğinin geleceğine odaklanılan seminere katılan sekiz Çinli uzman ve akademisyen, söz konusu mekanizma kapsamında son yıllarda elde edilen başarıları değerlendirdi.

Katılımcılar, Xiamen Zirvesi'nden beklentilerini açıklamanın yanı sıra, BRICS iş birliğinin geleceğini ve karşılaşacağı sınamaları da masaya yatırdı.

Seminerde, bu yılki zirvenin hızla kalkınan yeni ekonomiler arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğine itici güç katacağı değerlendirmesi de yapıldı.

Katılımcılar, ayrıca geride bırakılan 10 yılda, BRICS ülkeleri arasındaki iş birliği mekanizmasının gün geçtikçe olgunlaştığında da mutabık kaldı.

Uluslararası rekabetin özünü kuralların rekabetinin oluşturduğuna dikkat çeken uzmanlar, BRICS üyelerinin, gelişmekte olan ülkelerle iş birliğini güçlendirerek, uluslararası arenadaki daha önemli bir güç olması ve küresel ekonomideki risklerle mücadele yetkinliğini artırması gerektiğini de vurguladı.