Çinli Heykeltıraş Eseriyle Barışı Anlatacak

Çinli Heykeltıraş Eseriyle Barışı Anlatacak

 

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu"na katılan Çinli heykeltıraş Xu Jinxi, "Fransız Kornosu" adlı eserinde barışı yansıtacak.

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu"na katılan Xu Jinxi, barış kavramının birleştirici ve uzlaştırıcı bir kavram olduğunu, bunun için de böyle bir çalışma yapmaya karar verdiğini söyledi.

Tüm dünya ülkelerinin barışa sahip çıkması gerektiğinin altını çizen heykeltıraş, "Çalışmamın ismi 'Fransız Kornosu'. Yapacağım çalışmanın üzerinde barışı sembol eden bir güvercin olacak. Barış dünyada çok çok önemli olan hepimizi bir arada tutan bir kavram. Barışa sahip çıkmalıyız. Bu seneki sempozyumun konusu müzik. Ben de bununla ilgili bir çalışma yaptım ve burada müziğin hepimizi birleştiren evrensel bir dili olduğunu vurguladım. Bir güvercinle bütünleştirip güvercinlerin de bize müzik gibi sesleri ile ilham vererek barışı hatırlatmasını istedim. Bu yüzden böyle bir çalışma yapmaya karar verdim. Heykel çalışmam devam ediyor." diye konuştu.

Türk halkının çok misafirperver olduğunu, herkesin kendileri ile çok iyi ilgilendiğini anlatan Xu, "Burada kullanılan mermer daha önce Çin'de çalıştığım taşlara benzemiyor. Çok kaliteli bir malzeme olduğu için mutluyum. Türkler sanata çok ilgili." dedi.

3. Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu 13 Ekim'de sona erecek.