Çin'in Washington Büyükelçisi: ABD'nin suçlamaları asılsız

Çin'in Washington Büyükelçisi: ABD'nin suçlamaları asılsız

Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, Fox Tv'de katıldığı programda, Çin'in ABD'deki ara dönem seçimlerine müdahale ettiği yönündeki iddiaları yalanladı.

"Fox News Sunday" adlı programda Chris Wallace'nin sorularını yanıtlayan Cui, Çin'in Washington-Beijing ilişkileri, ticari ihtilaflar ve Kore Yarımadası nükleer sorunu gibi konulardaki tutumu hakkında bilgi verdi.

Cui Tiankai, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'nin Çin'in ABD'deki seçimlere müdahale ettiği yönündeki iddiaları "asılsız" olarak niteledi.

Diğer ülkelerin iç işlerine karışmamanın Çin'in temel diplomasi kuralı olduğuna dikkat çeken Cui, Çin hükümetinin bu konudaki tutumunun hiç değişmediğini belirtti.

Çin'in ek tarifelerle ilgili başvurduğu her tedbirin Washington'un uygulamalarına karşılık olduğuna vurgu yapan Büyükelçi Cui, ABD'nin ek tarifeleri ortadan kaldırması hâlinde Çin'in de bu yönde bir adım atabileceğini söyledi.

Cui Tiankai, dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Çin ve ABD'nin aktif ve yapıcı ikili ilişkiler oluşturma konusunda ortak sorumluluğa sahip olduklarına işaret ederek, bunun dünya halklarının parlak bir ekonomik geleceğe dair güvenlerini artıracağını ifade etti.