“Çin'in sesi, önergesi ve zekâsı uluslararası toplumca destekleniyor”

“Çin'in sesi, önergesi ve zekâsı uluslararası toplumca destekleniyor”

 

Çin'in sesi, önergesi ve zekâsının gün geçtikçe daha çok ülke tarafından olumlu karşılanarak desteklendiği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün düzenlenen basın toplantısında Çin'in ileri sürdüğü "ortak istişare, ortak inşa ve paylaşım" ilkesinin kısa süre önce sona eren 71. BM Genel Kurulu'nda onaylanan karara dâhil edilmesini değerlendirdi.

Geng Shuang, bunun, Çin tarafından ileri sürülen "Kuşak ve Yol İnisiyatifi"ne ilişkin bir iş birliği rehberlik ilkesi olarak uluslararası toplumun geniş takdirini kazandığını hatırlattı.

Söz konusu ilke ile tarafların istişarede bulunarak hareket etmesi ve olumlu sonuçlardan beraber faydalanmasının vurgulandığına dikkat çeken Geng, bunun arkasında ise eşitlik, iş birliği ve ortak kazanç anlayışının yattığını kaydetti.

Geng, dünya ülkelerinin çıkarlarının birbirleriyle kaynaştığı ve çeşitli küresel meydan okumaların durmadan ortaya çıktığı günümüzde, "ortak istişare, ortak inşa ve paylaşım" ilkesinin önemli ve gerçekçi bir anlam taşıdığını ifade etti.

Geng, yeni yükselen piyasalardan ve gelişmekte olan ülkelerden biri olarak Çin'in, uluslararası toplumla birlikte küresel yönetişim sistemine ilişkin reformları hızlandırmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.