Çin'in BM Daimi Temsilciliği'nde Ulusal Bayram Kutlandı

Çin'in BM Daimi Temsilciliği'nde Ulusal Bayram Kutlandı

Çin'in Birleşmiş Milletler'deki Daimi Temsilciliği'nde, 1 Ekim Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 69. yıldönümü dolayısıyla dün bir resepsiyon düzenlendi.

Resepsiyona Çin'in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu ve Daimi Temsilcisi Yardımcısı Büyükelçi Wu Haitao'nun yanı sıra, 73. BM Genel Kurulu Başkanı Maria Fernanda Espinosa, eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, üst düzey BM yetkilileri ve 100'den fazla ülkenin BM'deki misyon şefleri katıldı.

Ma Zhaoxu, yaptığı konuşmada, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana geçen 69 yılda, ÇKP'nin liderliğinde ve dayanışma içinde harcanan çabalar sayesinde Çin vatandaşlarının yaşam seviyesinin sürekli yükseldiğini hatırlattı.

Büyük değişimlerden geçen Çin'de bu yıl reform ve dışa açılma siyasetinin 40. yılı olduğuna işaret eden Ma Zhaoxu, bu dönemde Çin'in ortalama büyüme hızının yüzde 9,5'i bulduğunu, ülkede kişi başına düşen gelirin 200 kattan fazla arttığını ve 700 milyon kişinin yoksulluktan kurtulduğunu ifade etti.

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinden biri olan Çin'in, son dönemde küresel ekonomik büyümeye de yıllık yüzde 30'un üzerinde katkıda bulunduğuna dikkat çeken Çinli temsilci, başlıca uluslararası ve bölgesel sorunların siyasi yollardan çözülmesine aktif olarak destek vermeye devam eden Çin'in, kalkınma fırsatlarını ve ilgili neticeleri diğer ülkelerle de paylaşarak, işbirliği ve ortak kazanç ilkeleri doğrultusunda uluslararası kurallar ve düzen ile serbest ticaret sistemini korumayı sürdüreceğinin altını çizdi.