Çin'den Kore Nükleer Krizinin Barışçı Çözümü Vurgusu

Çin'den Kore Nükleer Krizinin Barışçı Çözümü Vurgusu

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun barışçı çözümüne ve barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasına yardımcı olan her şeye açık tutum sergileyeceklerini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü dün yaptığı açıklamada, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun diplomatik yolla çözülmesinin yine ABD'nin ilk tercihi olduğunu belirtti. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise, sorunun ancak siyasi yolla çözülebileceğini açıkladı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de ilgili tarafların sorunun diplomatik yollarla siyasi çözümü için uygun koşulları yaratması gerektiğini vurguladı.

Hua Chunying, uluslararası toplumun Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılması ve sorunun siyasi çözümü hususunda fikir birliğinde olduğunu belirterek, şu anki aşamada bu doğrultuda nasıl ilerlenebileceğinin istişare edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Çin'in ileri sürdüğü "Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) nükleer denemelerini ve ABD ile Güney Kore'nin de (Kore Cumhuriyeti) askeri tatbikatlarını durdurmaları" çağrısının bölgeyi mevcut çıkmazdan kurtarmayı hedeflediğini dile getiren Hua, ilgili tarafların Beijing'in bu çağrısına yapıcı karşılık vermesi çağrısında bulundu.

Hua, ilgili tarafların uluslararası toplumun desteğini bir fırsat olarak değerlendirip siyasi cesaret göstererek, bir an önce doğru kararı vermelerini beklediklerini ifade etti.