Çin'de Sahne Sanatları Sektörü Gelişiyor

Çin'de Sahne Sanatları Sektörü Gelişiyor

Çin'de yedi günlük milli bayram tatili sırasında, ülke çapında artan gösteri yoğunluğuna dikkat çekiliyor. Beijing Operası, drama, orkestra, çocuk tiyatrosu, bale ve benzeri gibi performansların çeşitliliği ve zenginliği hem halkın eğlence ve kültür talebini karşılıyor hem de Çin'de gösteri sektöründeki son gelişmeleri gösteriyor.

Çin'deki ulusal sanat toplulukları, sezonu milli bayram ile birlikte açtı. Ulusal Beijing Tiyatrosu, Drama Tiyatrosu, Çin Orkestrası, Çocuk Sanat Tiyatrosu ve Merkezi Bale Tiyatrosu gibi 10 tiyatro topluluğu, 21 gösteriyle 31 kez sahneye çıkıyor. Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanat Dairesi Müdür Yardımcısı Ming Wenjun sahne sanatları sezonu hakkında şunları söyledi:

"Sahne sanatları sezonu 'Reform ve Dışa Açılmanın 40. Yıldönümü'nü esas alıyor. Ülkedeki sanat topluluklarının başarılı oyunları izleyicilerle buluşturuluyor. Aynı zamanda iletişim, etkileşim ve sanat seminerleri gibi etkinlikler aracılığıyla topluluklar arasında karşılıklı öğrenmeye ve halkların yararına uygun bir kanal açılacak."

Ulusal toplulukların gösteri sezonuna paralel olarak ülkenin diğer bölgelerinde de gösteri sayısında artış görülüyor. Örneğin; 1 Ekim akşamı Ulusal Büyük Halk Salonu'nda "Kırmızı Kadın Ordusu" oyunu sahnelendi; Merkezi Milliyet Orkestrası yeni müzikli oyunu "Milli Müzikle Yeniden Buluşma" ile Chengdu ve Xi'an gibi şehirlerde turneye çıkacak. Bayramın 7 günü boyunca ülkenin kuzeybatısında yer alan Gansu Büyük Tiyatrosu'nda yerel oyunlar sahneleniyor. 1 ile 15 Ekim tarihleri arasında Qingdao Olimpiyat Yelken Merkezi'nde de "Uzaktan Gelen Dost-Shanghai İşbirliği Işığı" adlı gösteri sahneleniyor.

Bunun dışında, yabancı klasik tiyatro eserlerinden uyarlanan oyunlar da Çinli izleyicilerin ilgisini çekiyor. Örneğin; Viyana Çocuk Korusu Ulusal Büyük Tiyatrosu'nda sahnelendi, Çin Çocuk Sanat Tiyatrosu Amerikan müzikal draması "Küçük Prens"i sahneliyor, dünyaca ünlü müzikal "Cats/Kediler" de Çin Milli Bayramı sırasında Çin'in çeşitli yerlerinde sahneleniyor. Beijing'de üniversite öğrencisi Chen de "Cats"i izleyeceklerden biri:

"Cats'i izlemeye gideceğim. Bu müzikalin yurt dışında büyük ün kazandığını çocukluktan beri biliyorum. Ancak yerinde izleme fırsatı bulamadım. Bu müzikalin ana teması, evden ayrılıp dış dünyayı tanımak isteyen bir dişi kedinin büyük zorlukların ardından ailesine geri dönmesi. Kedinin hali bugünkü gençlerin yaşamına çok benziyor. O nedenle bizim için izlemeye değer bir oyun."

Kısa süre önce yayımlanan "2017 Çin Sahne Sanatları Piyasası Yıllık Raporu"nda, 2017 yılında Çin'de sahne sanatları sektörü değerinin 7 milyar dolara ulaştığı açıklandı. Drama, müzikal gibi gösteriler daha fazla ilgi çekerken, drama izleyici sayısı da yılda yüzde 10 oranında arttı. Örneğin, Beijing'de geçen yıl tiyatroya giden izleyici sayısı 10 milyonu aşarken, toplam gişe geliri 300 milyon doları buldu. Bu iki rakam ile rekor kırıldı. Merkezi Maliye ve Ekonomi Üniversitesi Kültür ve Ekonomi Araştırma Enstitüsü Başkanı Wei Pengju bu konuda şunları söyledi.

"Son yıllarda daha iyi oyunlar ortaya çıkıyor. Kuşkusuz ki, bu eğilim arza bağlı. Çin halkının geliri artarken, ruhsal ve kültürel ihtiyaçlar da büyüyor."