Çin ve Tacikistan Başbakanlarından İş Birliğini Geliştirme Sözü

Çin ve Tacikistan Başbakanlarından İş Birliğini Geliştirme Sözü

Shanghai İş Birliği Örgütü (SİÖ) toplantısı nedeniyle Tacikistan'da bulunan Başbakan Li Keqiang dün Tacikistan Başbakanı Kokhir Resulzade'yle bir görüşme gerçekleştirdi. İki başbakan, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Li, Çin'in Kuşak ve Yol girişimini Tacikistan'ın kendine özgü kalkınma stratejisiyle entegre ederek, iki ülke arasındaki iyi komşuluk ve dostluk ilişkilerini, çeşit alanlarda somut iş birliğini ilerletmeye hazır olduklarını kaydetti.

Çin, Tacikistan'ı değerli bir stratejik ortak olarak görüyor. Tacikistan, Kuşak ve Yol girişiminin inşasında da önemli bir iş birliği olarak dikkat çekiyor. İlk Tacikistan ziyaretini gerçekleştiren Başbakan Li, çeşitli alanlarda iş birliğinin ölçeğini genişletmek niyetinde.

Li basın toplantısında şunları söyledi:

"Çin-Tacikistan ilişkilerinin sağlıklı gelişmesi, iki tarafın iş birliğinde mevcut projelerin sağlamlaştırılması ve iş birliği alanlarının genişletilmesi, iki halkın da yararınadır. Güvenlik iş birliği dahil olmak üzere iki ülke arasında iş birliğinin güçlendirilmesi, bölgedeki istikrarlı ortamın korunması, iki ülkenin ekonomiyi geliştirmesi ve halkın yaşamını iyileştirmesinde büyük önem taşıyor."

Çin ve Tacikistan'ın yatırım boyutunu genişletmeleri gerektiğini kaydeden Li, Çin işletmelerinin Tacikistan'da enerji, elektrik, madencilik yatırımları yapmalarını teşvik edeceklerini söyledi.

Başbakanlar, iki ülke arasında bağlantı şebekesinin güçlendirilmesi konusunu da ele aldı. Li Keqiang, personel değişimi, ikametgah kolaylığı gibi konularda Tacikistan'ın attığı adımlardan dolayı teşekkür etti. Kültür, turizm, eğitim, gençlik ve yerel yönetim alanlarında yapılacak işbirliğinin önemine dikkat çeken Li, Shanghai İş Birliği Örgütü çerçevesinde eşgüdümü koruduklarını hatırlattı.

Li Keqiang'ın ziyaretinin verimli geçtiğini kaydeden Resulzade, Tacikistan'ın Kuşak ve Yol inşasına aktif bir şekilde katılarak, iki tarafın ticaret, enerji, ulaşım, tarım, yatırım ve finans gibi alanlarda somut iş birliğini derinleştireceğine işaret etti.

Resulzade şöyle konuştu:

"Çin'in Tacikistan'da gerçekleştireceği projelerin, Tacikistan'da stratejik talebin karşılanmasına yardımcı olacağı, özellikle ülkemizin dışardan gelen enerjiye bağımlılığını azaltması ve gıda güvenliğini sağlamasına büyük yardım sağlayacağı görüşündeyiz. Ulaştırma ve taşımacılık alanlarındaki iş birliğini geliştirerek özellikle demir yolları ve kara yollarının inşasını güçlendirmeye hazırız. Bu, Tacikistan'ın Kuşak ve Yol inşasına katılımının önemli bir parçası olacak."

Resulzade, iki ülke ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesini hızlandırarak Çin'le SİÖ çerçevesinde yoğun eşgüdüm içinde çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Çin ve Tacikistan başbakanları, görüşmenin ardından siyaset, ekonomi, ticaret, gümrük ve yerel yönetim gibi alanlarda bazı iş birliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.