Çin ve İngiltere Dışişleri Bakanları Kore Nükleer Sorununu Görüştü

Çin ve İngiltere Dışişleri Bakanları Kore Nükleer Sorununu Görüştü

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün İngiliz mevkidaşı Boris Johnson'u telefonla arayarak Kore Yarımadası'ndaki durum üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Wang, Çin'in bölgede barış ve istikrar ile uluslararası nükleer silahların yayılmasının önlenmesi noktalarından hareketle Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarını ihlal ederek balistik füze denemesi yapmasına karşı çıktığını belirtti.

Çin tarafının, Kore Yarımadası nükleer sorununun siyasi diyalogla ve barışçı yollarla çözülmesi için çabalarını sürdüreceğini vurgulayan Çinli bakan, ilgili tarafların üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirerek çözüm için olumlu rol oynamalarını beklediklerini ifade etti.

Johnson, İngiltere'nin Kuzey Kore'nin BM Güvenlik Konseyi'nin kararını hiçe sayarak bir kez daha füze denemesi yapması nedeniyle ciddi kaygı duyduklarını kaydetti.

Nükleer sorunun barışçı şekilde çözülmesinden yana olduklarına işaret eden Johnson, bu hedefe ulaşılması için Çin ile sıkı temaslarda bulunmaya hazır olduklarını dile getirdi.