Çin ve İngiltere Dışişleri Bakanları Görüştü

Çin ve İngiltere Dışişleri Bakanları Görüştü

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün BM'nin New York'taki genel merkezinde İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, bu yıl Çin ve İngiltere arasında diplomatik ilişkilerin 45. kuruluş yıldönümü olduğuna dikkat çekerek, iki ülkenin el ele verip üst düzey temasları yoğunlaştırmak ve somut iş birliğini pekiştirmek suretiyle ikili ilişkilerinin altın dönemini derinleştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Wang Yi, Kuşak ve Yol inisiyatifine verdiği destekten dolayı, İngiltere'ye teşekkür etti. İki ülkenin Dünya Ticaret Örgütü öncülüğünde çok taraflı küresel ticaret sistemini koruma, dışa açık küresel ekonominin inşası ve ticari korumacılığa karşı çıkma konularında diğer ülkelere olumlu mesaj vermelerinin ehemmiyetine vurgu yapan Wang Yi, ayrıca İngiltere'nin Çin şirketleri için daha elverişli bir ticaret ortamı oluşturmaları gerektiğini vurguladı.

Johnson görüşmede yaptığı konuşmada, Çin ve İngiltere'nin bir dizi önemli küresel konuda aynı veya benzer tutum sergilediklerini söyleyerek, bilhassa serbest ticaret, dışa açık piyasa gibi hususlarda ortak çıkarlara sahip olduklarını belirtti.

İngiltere'nin Çin ile ilişkilerine büyük önem verdiğini dile getiren Johnson, çeşitli alanlardaki iş birliğini yeni düzeye taşıyarak ikili ilişkilerin altın dönemini daha da ileriye götürmeye hazır olduklarını kaydetti.