Çin ve Filipinler Güney Çin Denizi Eylem Kuralı Müzakeresini Sürdürecek

Çin ve Filipinler Güney Çin Denizi Eylem Kuralı Müzakeresini Sürdürecek

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Filipinler'in Davao kentinde bu ülkenin Dışişleri Bakanı Teodoro Lochen'le görüştükten sonra ortak basın toplantısına katıldı.

Güney Çin Denizi'ndeki durumla ilgili Çin'in beklentisi ve görüşüyle ilgili bir soruyu cevaplayan Wang Yi, iki tarafın çabasıyla Güney Çin Denizinde durumun gittikçe istikrarlı hale geldiğini söyledi.

Wang Yi, Güney Çin Denizi bölgesindeki ülkelerin anlaşmazlıkları çözmek için diyalog ve müzakere yoluna döndüğünü ve Güney Çin Denizi'nin barış ve istikrarının korunması için ortak çaba harcandığını kaydetti.

Bu ay Çin ve Filipinler'in Güney Çin Denizi sorununa ilişkin iki taraflı toplantılar düzenlediğini dile getiren Wang Yi, son zamanlarda Çin ve ASEAN ülkelerinin Güney Çin Denizi Taraflar Eylem Deklarasyonu toplantısında Güney Çin Denizi Eylem Kuralı taslağının bazı içerikleri hakkında birinci tur inceleme gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Wang Yi, müzakerenin hızlı bir yola girdiğini ifade ederek, Filipinler'in Çin-ASEAN ilişkisinin koordinatör ülkesi olarak önemli ve olumlu rol oynadığına ve bunu takdirle değerlendirdiklerine işaret etti.

Wang Yi, Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarın hem bölge ülkelerinin ortak çıkarına uyduğunu hem de ortak bir sorumluluk olduğunu belirtti. Wang Yi, Filipinler dahil olmak üzere ASEAN ülkeleriyle bazı çalışmaları beraber yürütmek istediklerini dile getirdi.

Birincisi, denizde işbirliğinde yeni atılımların teşvik edilmesi. Çin, Filipinler ve Güney Çin Denizi güzergahındaki diğer ülkelerle çevre koruma, bilimsel araştırma, balıkçılık ve arama-kurtarma gibi alanlarda somut işbirliğini güçlendirecek. Çin ayrıca Filipinler'le Güney Çin Denizi'nde petrol ve doğal gazın ortak gelişimini keşfetmeye devam etmek istiyor.

İkincisi, denizde haberleşme kanallarının kurularak iyileştirilmesi. sıcak hat kuran iki ülkenin deniz polisleri, deniz ve hava temas mekanizması kurmak için de çalışmaları sürdürüyor. Bu mekanizma, yanlış anlaşılmaları önlemeyi amaçlıyor.

Üçüncüsü, Güney Çin Denizi Eylem Kuralının müzakere sürecinin hızlandırılması. Çin'in bu konudaki tutumu net ve olumludur. Çin, Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarı tesis etmek için Filipinler'in koordinatör ülke olduğu bu dönemde müzakereyi tamamlamayı ümit ediyor. Çin, eylem kuralında hangi içeriklerin yer alacağı konusunda açık bir tutum takınıyor. Çin, tüm tarafların oluşturulmuş olan tek metin çerçevesinde çeşitli yapıcı önerilerini sunmasını ve uzlaşma temelinde fikir birliği sağlanmasını arzu ediyor.

Wang Yi ayrıca, harici engellerin önlenmesi ve durdurulması gerektiğine dikkat çekti.

Bazı bölge dışı ülkelerin Güney Çin Denizi'nde yanlış eylemlerde bulunduğunu ve askeri güç gösterisi yaptığını ifade eden Wang Yi, bölgedeki ülkelerin buna karşı son derece uyanık olması ve Güney Çin Denizi'ni birlikte barış, dostluk ve işbirliği denizi haline getirmeleri gerektiğini vurguladı.

Filipinler Dışişleri Bakanı Teodoro Lochen, Güney Çin Denizi sorununun sadece Çin ve Filipinler arasında özel bir sorun olmadığını, Endonezya ve Malezya gibi ASEAN ülkeleriyle de ilgili olduğunu kaydetti.

Teodoro Lochen, Güney Çin Denizi sorununun Filipinler ile Çin arasındaki dostluk ve karşılıklı çıkara dayalı ilişkinin gelişmesini ve ASEAN ülkeleri ile Çin arasındaki işbirliğini engellememesi gerektiğine işaret etti.

Lochen ayrıca, Çin'le denizde işbirliğinin yeni yollarını keşfetmeye devam etmek istediklerini ve Güney Çin Denizi Taraflar Eylem Deklarasyonu'nu kararlılıkla uygulamaya devam edeceklerini belirterek, Güney Çin Denizi Eylem Kuralları müzakeresini sürdüreceklerini ifade etti.