Çin: Terörizmle mücadelede çifte standart olmamalı

Çin: Terörizmle mücadelede çifte standart olmamalı

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, dünkü olağan basın toplantısında Xinjiang'la ilgili bir soruyu yanıtladı.

İngiliz bir gazeteci "Xinjiang mesleki eğitim merkezinde 4 ay eğitim almış bir kişi ve Kazakistan'da akrabaları olan bazı Kazak ailelerle röportaj yaptık, eğitim merkezi hapishane olarak tanımlanıyor. Neden bir mesleki eğitim merkezine serbestçe giriş-çıkış yapılamıyor?" diye sordu.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde terörle mücadele ve istikrarı koruma çalışmaları ile mesleki eğitim konusunda bölge valisinin kısa süre önce basına bilgi verdiğini hatırlattı ve İngiliz gazetecinin söz konusu açıklamayı incelemesi önerisinde bulundu.

Çinli sözcü şunları söyledi: "Söz konusu mesleki eğitim merkezinde kalmış olan o kişiyi tanımıyorum. Ancak merak ediyorum, ne zaman onunla röportaj yaptınız? Bu kişi merkezi hapishane olarak tanımlıyor, özgürlüğü olmadığını söylüyor. O zaman televizyonunuzla nasıl temasa geçti? Röportaj nerede ve ne zaman gerçekleşti?"

İngiltere'nin de terörizmin mağduru olduğunu hatırlatan sözcü Hua, terörizmle mücadele ve aşırıcılığın giderilmesinin küresel bir sorun olduğuna işaret ederek, uluslararası toplumun genel kabulü gereği terörizm ve aşırıcılığın kökünün kazınması için kapsamlı önlemler alınmakta olduğunu belirtti.

Hua, yıllardır İngiltere dahil çok sayıda ülkenin kendi ülkesi ve bölgedeki koşullara göre somut önlemler arayışında olduğunu, İngiltere hükümetinin bu yılın Haziran ayında çıkardığı terörle mücadele stratejisinde, radikal düşüncelerin etkisi altındaki kişilere erken müdahale edilmesi gerektiğinin vurguladığını hatırlattı. Hua, Fransa'nın da benzer tedbirler aldığını söyledi.

Hua, Çin'deki uygulamaların İngiltere, Fransa ve ABD'deki benzer uygulamalardan farklı olmadığına ve vatandaşların temel insan haklarını korumayı amaçladığına dikkat çekti.

Hua, Çin'in terörle mücadele konusunda çifte standart uygulanmasına karşı çıktığını ve basın mensuplarının diğer ülkelerin yasalarına uygun terörle mücadele çabalarını doğru algılaması gerektiğini söyledi.

Hua ayrıca, ülkeyi yasalarla yöneten Çin'in kendi vatandaşları ve ülkesindeki yabancıların yasal çıkarlarını koruduğunu sözlerine ekledi.