Çin: Teknoloji transferine zorlayıcı yasalarımız yok

Çin: Teknoloji transferine zorlayıcı yasalarımız yok

 

Çin Ticaret Bakanlığı, Çin'de yabancı yatırımcıları teknoloji transfer etmeye zorlayan hiçbir yasanın bulunmadığını açıkladı.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, kısa süre önce yaptığı açıklamada, Çin'i yabancı yatırımcılardan ortak sermayeli işletmeler kurmalarını ve teknoloji transfer etmelerini istemekle suçlamıştı.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, bugün düzenlenen basın toplantısında, yabancı işletmelerin Çin'de ortak sermayeli işletmeler kurmasının piyasa şartlarıyla veya işletmelerin kendi tercihleriyle ilgili olduğuna işaret etti.

Çin'in yatırımlara daima açık olduğunu belirten sözcü, farklı ülkelerden yatırımcıların Çin'e gelerek Çin'le beraber kalkınma sağlamasını olumlu karşıladıklarını ifade etti.

Sözcü, Çin'de yabancı yatırımcıları teknoloji transferine zorlayan hiçbir yasa bulunmadığını, işletmeler arasındaki somut iş birliğinde benzer durumlar görünse de bunun tamamen piyasa koşullarından kaynaklandığından hükümetin buna müdahale etmeyeceğini dile getirdi.

Lighthizer ayrıca, Çin'in ekonomik modelini küresel ticaret sistemine eşi görülmemiş bir tehdit oluşturmakla da itham etmişti.

Sözcü Gao Feng, bu iddiayla ilgili olarak ise günümüzde küresel ticaret mekanizmasının, merkezinde Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) bulunduğu çok taraflı bir ticaret sistemi olduğuna dikkat çekti.

Çin'in, 2001 yılında DTÖ'ye katılmasından bu yana her zaman çok taraflı ticaret sisteminin aktif katılımcısı ve kararlı koruyucusu olduğunu ifade eden sözcü, farklı ülkelerin sürekli Çin piyasasından faydalandığını sözlerine ekledi.