Çin: Suriye halkına insani yardım sürmeli

Çin: Suriye halkına insani yardım sürmeli

Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, uluslararası toplumun Suriye halkına finansal destek ve insani yardım sağlamaya devam etmesi gerektiğini belirtti.

Wu Haitao dün, BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'deki insani yardım sorununun incelendiği oturumda bir konuşma yaptı.

Wu, Suriye'de şu anda genel olarak istikrarın korunduğuna ve Rusya ile Türkiye arasında İdlib'deki çatışmaların yumuşatılmasına ilişkin mutabakat zaptının hayata geçirildiğine dikkat çekti.

İdlib'deki gerginliğin yumuşatıldığı gibi ülke genelindeki çatışmaların da azaldığını ve ülkedeki insani durumu iyileştirmek için daha elverişli ortam oluşturulduğunu belirten Wu, ancak uzun yıllar süren çatışmaların Suriye'nin büyük insani yardıma ihtiyaç duymasına neden olduğunun altını çizdi.

BM ve uluslararası toplumun, Suriye hükümetiyle temasları güçlendirmesinin önemine değinen Wu, ülkenin yardıma muhtaç tüm bölgelerine yardım sağlanması gerektiğini ifade etti.

Wu, bununla beraber Suriye'deki insani yardım çalışmalarının tarafsız, adil ve herhangi bir siyasi eğilimden uzak bir şekilde, ülkenin egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilerek yapılması gerektiğini vurguladı.

Wu, Çin'in Suriye'deki insani durumu iyileştirmek için öteden beri çaba harcadığını aktararak, kısa süre önce Suriye'ye kablo, trafo gibi ekipmanlar sağladıklarını ve bunların Suriye'deki elektrik altyapısının iyileştirilmesinde ve halkın temel yaşamının güvence altına alınmasında olumlu rol oynayacağına inandıklarını kaydetti.

Wu, Çin'in Suriye halkına yardım eli uzatmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.