Çin-Japonya: Daha güzel bir geleceği birlikte kucaklayalım

Çin-Japonya: Daha güzel bir geleceği birlikte kucaklayalım

Çin Başbakanı Li Keqiang, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile bugün başkent Beijing'de yer alan Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda bir araya geldi.

Li Keqiang ve Şinzo Abe, ikili görüşmelerinin ardından basın mensuplarının karşısına geçti. Başbakan Li, ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, iki ülkenin daha güzel bir geleceği birlikte kucaklayacağını vurguladı.

Japonya Başbakanı, 7 yıl aradan sonra Çin'e yeniden resmi ziyarette bulunuyor.

Tarafların birçok konuda mutabakat sağladığı görüşmede iki lider Çin-Japonya ilişkilerinin uzun vadeli, sağlıklı ve istikrarlı gelişmesinin iki tarafın ortak çıkarlarına uyduğu gibi bölge ve dünya barışına da yararlı olacağını vurguladı.

Li Keqiang mayıs ayında yaptığı Japonya ziyaretinde iki ülkenin ortak çabalarıyla ikili ilişkilerin yeniden rasyonel gelişme rayına oturduğuna işaret etti. Söz konusu ziyaretinin ardından Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin Çin'e iade-i ziyarette bulunduğuna dikkat çeken Li, sıklaşan üst düzey temasların iki ülkenin halklarının ikili ilişkilerin iyileştirilmesi yönündeki ortak beklentisini yansıttığını söyledi.

Li Keqiang, tarafların iki ülke arasındaki Barış ve Dostluk Anlaşması dâhil dört belgenin ikili ilişkilerin siyasi ve hukuki zeminini oluşturduğunun altını çizdi.

Başbakan Li'nin verdiği bilgilere göre, iki ülke, birbirlerine işbirliği ortağı olup barış ve kalkınma konusunda karşılıklı destek sağlama yönündeki görüş birliğini somut adımlarla hayata geçirecek. Çin ve Japonya ayrıca, çelişkileri ve görüş ayrılıklarını yapıcı şekilde çözerek, ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı ilerlemesini sağlayacak.

İki ülke tarihten ders alarak geleceğe yönelik koordinasyon ve işbirliğini yoğunlaştıracak, böylece ikili ilişkilerde iyileşme sürekli bir eğilim haline getirilecek.

Li Keqiang, açıklamasında G20 Osaka Zirvesi'ne de değindi. Japonya'nın zirveye başarıyla ev sahipliği yapmasını ümit ettiklerini belirten Başbakan Li, Şinzo Abe'yi gelecek yıl gerçekleştirilecek 8. Çin-Japonya Liderler Toplantısı'na davet etti.

Li ve Abe, ikili görüşmelerinin akabinde dışişleri, makroekonomi, borsa ve gümrük gibi birçok alanda işbirliği sözleşmesinin imzalanmasına tanıklık etti.

Şinzo Abe'ye Çin ziyaretinde binden fazla Japon iş adamı eşlik ediyor. Japonya Başbakanı'nın Çin'deki temaslarında iki ülke arasında 500'den fazla anlaşma imzalandı.