Çin İran'la Petrol Ticaretini Durduracak mı?

Çin İran'la Petrol Ticaretini Durduracak mı?

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying dünkü olağan basın toplantısında İran'la yapılan petrol ticaretiyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Tüm ülkelerin 4 Kasım'dan itibaren İran'dan ham petrol ithalatını durdurmasını isteyen ABD yönetimi, ithalatı durdurmayan ülkelere yaptırım uygulanacağını duyurmuştu.

Çin'in İran'dan petrol ithal etmeye devam edip etmeyeceği dün Çin dışişleri sözcüsüne soruldu.

Çinli sözcü Hua, sorunun özünde, İran nükleer sorunuyla ilgili anlaşmanın uygulanmaya devam edip edilmeyeceği meselesinin yattığını dile getirdi.

Çin'in tek taraflı yaptırım ve uzun kollu yargılama eylemlerine karşı çıktığına işaret eden Hua, Çin ile İran arasında uluslararası hukuk çerçevesinde geliştirilen normal işbirliğine saygı gösterilmesi ve bunun muhafaza edilmesi gerektiğini vurguladı.

Hua, İran nükleer sorunu anlaşmasına taraf ülkelerin dışişleri bakanlarının geçen Eylül ayında New York'ta görüşme yaptıklarını ve İran'ın ekonomik kazanım elde etmesini, anlaşmanın önemli içeriklerinden biri olarak savunduklarını hatırlattı.

Hua, İran'la normal ekonomik ve ticari işbirliğini koruyan bir çözüm seçeneğini olumlu karşıladıklarını ifade etti. Sözcü ayrıca, ilgili tarafların kendi meşru haklarını var güçle koruyacaklarını sözlerine ekledi.