“Çin'in aşıları güvenli ve etkilidir”

“Çin'in aşıları güvenli ve etkilidir”

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon görüşmesi yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Çavuşoğlu, salgını başarılı bir şekilde kontrol ettiği için Çin'i tebrik etti ve Çin'in aşı araştırma ve geliştirmedeki başarılarını takdir etti.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Çin'in aşılarının güvenli ve etkili olduğuna inandığını belirterek, Çin'den acilen alım yapılacağını ve bu konuda Çin'le iş birliğini güçlendirmeye istekli olduklarını söyledi.

Türk tarafı, önümüzdeki yıl Türkiye ile Çin arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümünü, Çin ile iş birliğini daha da derinleştirmek ve ikili ilişkilerin seviyesini iyileştirmek için bir fırsat olarak görüyor.

WANG YI: TÜRK HALKININ YANINDAYIZ

Wang Yi, bu yıl boyunca Çin ve Türkiye'nin salgınla mücadelede el ele verdiklerini ve tıbbi malzeme temini, salgın deneyimlerinin paylaşılması ve yeni korona virüs aşısının klinik denemelerinin üçüncü aşamasında verimli bir iş birliği gerçekleştirdiklerini söyledi.

Wang Yi, salgının ikinci dalgası küresel olarak yayılırken, Çin'in "Türk tarafı salgını  tamamen yenene kadar Türk halkının yanında durmaya istekli" olduğunun altını çizdi.

Wang Yi şunları ekledi:

"Türkiye'nin Çin aşılarını satın alma kararı, Çin'e olan güvenini yansıtıyor. Çin, Türkiye'ye yasa ve yönetmeliklere uygun olarak gerekli yardımı sağlamaya isteklidir. Her iki taraf da iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümünü ciddiyetle anmalı, çeşitli alanlarda siyasi karşılıklı güveni ve iş birliğini derinleştirmeli ve Çin-Türkiye ilişkilerini yeni bir seviyeye taşımalıdır."

Wang Yi, siyasi karşılıklı güvenin iki ülke arasındaki stratejik iş birliği ilişkisinin temeli olduğunu söyledi:

"İki devlet başkanı, temel çıkarları ve büyük endişeleri içeren konularda karşılıklı anlayış ve karşılıklı desteği vurgulayarak birçok kez bu konuda görüş alışverişinde bulundular. Çin ve Türkiye, terörle mücadele ve ulusal güvenlik ve istikrarın sürdürülmesi konusunda ortak endişeleri paylaşıyor. İki tarafın, terörle mücadele konularının siyasallaştırılmasına ve araçsallaştırılmasına ve terörle mücadele konularında çifte standart uygulanmasına karşı çıkması gerekiyor. Doğu Türkistan İslami Hareketi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından tanınan terör örgüttür. Terör örgütlere darbe indirme bütün ülkelerin uluslararası sorumluluğudur. Çin Türkiye ile terörizmle mücadele iş birliğini güçlendirmeye hazır."

Türkiye'nin de terörün mağdurlarından olduğunu söyleyen Çavuşoğlu şunları kaydetti:

"Türkiye, her türlü terörizme ve terörle mücadele konularının siyasallaştırılmasına karşı çıkmaktadır ve ilgili uluslararası terör örgütlerini belirleyen BM Güvenlik Konseyi kararlarına kesinlikle uymaktadır. Türk tarafı, kimsenin Çin'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar vermesine izin vermeyecektir."