Çin ile Almanya Arasındaki Yatırımlar 40 Milyar Doları Aşıyor

Çin ile Almanya Arasındaki Yatırımlar 40 Milyar Doları Aşıyor

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Çin ile Almanya arasında yapılan iki yönlü yatırımların tutarı 40 milyar doları aşıyor. 

Çin Ticaret Bakanlığı Yatırımı Teşvik Dairesi Başkan Vekili Li Yong, Doğu Çin'in Shandong eyaletindeki Qingdao kentinde 14 Ekim Pazar günü düzenlenen bir yatırım forumunda, iki ülke arası işbirliğinin daha çok alanda ve daha yüksek düzeylerde yaygınlaştığını söyledi. 

İki taraf arasındaki ticaret hacmi 2017'de 168,1 milyar dolara ulaştı.  Bu rakam, Çin'in Avrupa ile ticaretinin %30'unu karşılamakta. Li Yong'un açıklamasına göre Çin, iki yıl üst üste Almanya'nın en büyük ticari partneri oldu.

Hızlanan kentleşmesi ve büyüyen orta gelir katmanları ile Çin'in tüketim piyasası patlama yapmakta. Üstelik Li, Çin Hükümeti'nin, daha da açılım yapmakta olduğunu ve ülkedeki yabancı girişimlerin haklarını daha da genişletme çabası gösterdiğini açıklıyor. 

Alman Ticaret ve Yatırım Ajansı'na göre Çin, 2013'ten bu yana, Alman elektronik endüstrisinde en büyük yatırım kaynağı olmuş bulunuyor. Bu yatırım projeleri endüstrinin pek çok üretim ve ArGe alanını kapsıyor.