'Çin-Fransa Deniz Uydusu' Başarıyla Fırlatıldı

'Çin-Fransa Deniz Uydusu' Başarıyla Fırlatıldı

Çin-Fransa Deniz Uydusu, Çin'in Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nden başarıyla fırlatıldı. Yerel saatle 08.43'te, Uzun Yürüyüş-2C isimli taşıyıcı füzeyle fırlatılan uydu, iki ülke tarafından işbirliği yoluyla araştırılıp geliştirilen ilk uydu niteliğine sahip.

Esas olarak okyanuslarda dinamik ortam izleme işlemlerinde kullanılacak uydu, ayrıca gemilerin seyrüsefer güvenliği, denizlerdeki afetlerin önlenmesi, afetlerin zararlarının azaltılması ve deniz kaynaklarının araştırılması konularında hizmet verecek.

Çin-Fransa Deniz Uydusu, Çin'in deniz uyduları serisinin önemli bir parçası olarak, daha önce fırlatılan Deniz-1C ve Deniz-2B uydularıyla birlikte çalışacak. Uydunun, algılama verilerinin sistemli bir şekilde toplanması işlemini sağlaması planlanıyor.

Öte yandan, Uzun Yürüyüş taşıyıcı füzelerinin söz konusu 289. operasyonunda ayrıca, Belarus Devlet Üniversitesi tarafından geliştirilen bir bilim ve eğitim uydusu ile Çin'in ilgili birimlerince geliştirilen 6 deney uydusu da uzaya gönderildi.